czwartek, 13 lipca 2017

11. Dąbskie Wieczory Filmowe od 24 lipca


W Szczecinie w dniach 24-30 lipca 2017 r. odbędzie się kolejna filmowa impreza, przy której będę „maczał palce”. Tym razem to 11. edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych. Sprawcy tego wydarzenia właśnie ogłosili program. Przyjedzie sporo znanych twórców, będą z nimi rozmowy, zapraszam do udziału.


Wśród gości Dąbskich Wieczorów Filmowych znajdą się: Jan Jakub Kolski, Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Paulina Chapko, Dawid Ogrodnik, Michał Rosa, Piotr Klimek. Oto program tego wydarzenia, którą zainauguruje wydarzenie specjalne – koncert zespołu Lebowski.

Oto szczegóły czekających widzów atrakcji:

23 lipca 2017 (niedziela), Klub Delta, godz. 19:00 – Wydarzenie specjalne – LEBOWSKI – koncert inaugurujący Dąbskie Wieczory Filmowe 2017

Po siedmiu latach od znakomitego debiutu – albumu „Cinematic” Lebowski powraca z koncertami promującymi wydawnictwo live „Lebowski plays Lebowski”. Nowa produkcja twórców „muzyki do nieistniejącego filmu” to 10 utworów, 6 premier i znany z Listy Przebojów Trójki „Goodbye My Joy”. Będzie to premierowy koncert zespołu po wydaniu nowej płyty.

Zapraszamy na koncert mistrzów instrumentalnego rocka.

Bilety: 20 zł (przedsprzedaż) 30 zł (w dniu koncertu). Przedsprzedaż online: bilety.fm
W dniu koncertu sprzedaż biletów odbywać się będzie również w Klubie Delta.

24 lipca 2017 r. (poniedziałek) - Oficjalne rozpoczęcie

Klub Delta (Racławicka 10)
19:00 –  Las 4 rano. Projekcja filmu oraz spotkanie z Janem Jakubem Kolskim oraz Aleksandrą Michael. Wstęp wolny.

Las 4 rano
reż.: Jan Jakub Kolski
scen.: Jan Jakub Kolski, Krzysztof Majchrzak
zdj.: Jan Jakub Kolski
obsada: Krzysztof Majchrzak, Olga Bołądź, Maria Blandzi, Michał Kowalski, Aleksandra Michael, Grzegorz Stelmaszewski i inni.
prod.: Polska 2016
gat.: dramat
Barwny, 97 min.

Forst jest zamożnym, dobrze zorganizowanym człowiekiem. Kiedy go poznajemy, wydaje się królem życia. Któregoś dnia porzuca korporację, w której jest wiceprezesem. Zniszczenia, jakie po sobie zostawia, nie dają nadziei na powrót.
Las, 4 rano kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny, zarośnięty, brudny, w łachmanach, zakłada wnyki na zwierzęta. Rozpoznajemy: to ten sam człowiek – Forst. Mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Za towarzystwo ma trójnogiego psa. Żywi się mięsem upolowanej zwierzyny, żyje w zgodzie z przyrodą.
Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje trzynastoletnia Jadzia. Forst po raz kolejny musi zmienić swoje życie…


25 lipca 2017 r. (wtorek)

Klub Delta (Racławicka 10)
19:00 – Ederly. Projekcja filmu oraz spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim. Wstęp wolny.

Ederly
scen. i reż.: Piotr Dumała
zdj.: Adam Sikora
obsada: Mariusz Bonaszewski, Helena Norowicz, Aleksandra Popławska, Piotr Skiba, Gabriela Muskała, Janusz Chabior i inni.
prod. Polska 2015
gat.: surrealistyczny, komedia
Czarno-biały, 87 min.

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater - Słow. Miasto osacza bohatera, któremu zostają przypisane nowe tożsamości. Film można określić jako surrealistyczną komedię z elementami kryminału lub filozoficzny traktat o życiu. Nierealistyczną fabułę wspiera realistyczna warstwa wizualna, a czarno - białe zdjęcia nawiązują do stylistyki kina niemego.

26 lipca 2017 r. (środa)

Klub Delta (Racławicka 10)
19:00 –  Czerwony pająk, Pokaz filmu oraz spotkanie z Dorotą Landowską. Wstęp wolny.

Czerwony pająk
reż.: Marcin Koszałka
scen.: Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski
zdj.: Marcin Koszałka
obsada: Filip Pławiak, AdamWoronowicz, Julia Kijowska, Wojciech Zieliński, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Przemysław Bluszcz, Piotr Głowacki, Dorota Landowska i inni.
prod.: Polska 2015
gat.: thriller
barwny, 90 min.


Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa. Jedna opowiada całkowicie fikcyjną historię o Lucjanie Staniaku zwanym Czerwonym Pająkiem, druga to autentyczny życiorys jedynego znanego światowej kryminalistyce seryjnego mordercy – nastolatka: Karola Kota, który jako „Wampir z Krakowa” stał się prawdziwą gwiazdą mediów pod koniec lat 60.

27 lipca 2017 r. (czwartek)

Klub Delta (Racławicka 10)
19:00 – Wściekłość. Projekcja filmu oraz spotkanie z Pauliną Chapko. Wstęp wolny.

Wściekłość
reż.: Michał Węgrzyn
scen.: Michał Roykiewicz
zdj.: Wojciech Węgrzyn
obsada: Jakub Świderski, Małgorzata Zajączkowska, Paulina Chapko, Natalia Klimas i inni
prod.: Polska 2017
gat.: dramat
barwny, 83 min.

Adam młody prezenter telewizji nagrywa relację sprzed Pałacu Prezydenckiego. Wieczór spędza bawiąc się w salonie z dwójką dzieci. Gdy żona Edyta podaje obiad, Adam odbiera telefon od osobistego trenera z siłowni. Po krótkiej sprzeczce z żoną wychodzi z domu. W samochodzie na parkingu wita go namiętnie młoda kobieta - Rozi. Po upojnym "treningu" na siłowni z kochanką, Adam kieruje się w stronę domu biegnąc ścieżką rowerową na obwodnicy Warszawy na odcinku ok. 15 kilometrów. W trasie odbiera serię telefonów m.in. od wydawcy stacji telewizyjnej, który składa mu propozycję nie do odrzucenia, spełniającą jego zawodowe marzenie. Żona odkrywając jego romans przechodzi załamanie nerwowe i szantażuje. Rozmowy z matką doprowadzają Adama do zakwestionowania ich relacji oraz jego dotychczasowych decyzji życiowych. Podczas długiego joggingu bohatera filmu spotyka szereg niespodziewanych i niebezpiecznych sytuacji. Ten bieg może odmienić jego życie.

28 lipca 2017 r. (piątek)

Plaża nad jeziorem (Żaglowa 1) Wstęp wolny.

21:30 – Voyage, Voyage. Projekcja filmu, gość specjalny – Dawid Ogrodnik
22:30 – 11 minut. Projekcja filmu, gość specjalny – Paulina Chapko

Voyage, Voyage
scen i reż. Aleksandra Potoczek
zdj.: Bartosz Cichoński, Dariusz Szymura, Piotr Trela, Rafał Ziętara
prod.: Polska 2017
gat.: dokumentalny
barwny, 45 min


Film powstał z okazji jubileuszu 70- lecia krakowskiej PWST.

Jak wyglądały kiedyś egzaminy wstępne? Dlaczego Mikołaj Grabowski został wówczas głęboko zraniony? Kto musiał udawać grubą czarnoskórą niańkę śpiewająca bluesa, a komu kazano kląć?
Ten film to spotkanie z wybitnymi absolwentami i osobistościami szkoły teatralnej w Krakowie, którzy zdradzą z jakimi nadziejami do niej przychodzili, co od szkoły „dostali”, a o co się „rozbili”, jak ich to miejsce kształtowało, zmieniło.
Magdalena Cielecka wspomni swoje próby teatralne w garnku na głowie, ale też łzy i momenty przełamywania się. Grzegorz Jarzyna nazwie PWST kotłem, z którego człowiek wychodzi silnie uzbrojony ideologicznie. Krystian Lupa udowodni, że szkoła jest warsztatem pierwszych kroków Jerzy Stuhr, Dorota Segda i Jerzy Trela wyłożą swoją definicję aktorstwa, a Jan Peszek, Anna Radwan i Dawid Ogrodnik zdradzą metody pracy ze studentami.


O swoich oczekiwaniach, marzeniach, autorytetach, opowiedzą także Ci, którzy swoją przygodę z teatrem dopiero zaczynają. Kamera przez długi czas towarzyszy studentom pierwszych lat w zdobywaniu rzemiosła. W filmie zobaczymy ich pasję, ale też trud i wysiłek, niezbędne w żmudnym szkoleniu zawodu. Zajęcia z impostacji, pracy nad rolą aktora, piosenki, podstaw tańca, to pełne wysiłku fizycznego i emocjonalnego zadania, które złożą się na „ćwiczenia z bycia aktorem”. To niewątpliwie magiczne miejsce, które niczym soczewka skupia w sobie emocje, nadzieje, wyobrażenia, talent i niezwykłą wrażliwość. To tu przecież powstają definicje czym dla artystów jest teatr i sztuka w ogóle.
Artystami chcą zostać ludzie, którzy dysponują jakimś szczególnym rodzajem nadwrażliwości, ludzie, którzy się w sobie nie mieszczą” - mówi reżyserka, Agnieszka Glińska, jedna z bohaterek filmu.


11 minut
scen., reż.: Jerzy Skolimowski
zdj.: Mikołaj Łebkowski
obsada: Richard Dormer, Paulina Chapko, Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Mateusz Kościukiewicz i inni.
prod.: Polska 2015
gat.: thriller, psychologiczny
barwny, 79 min.

Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich los połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona-aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, niefrasobliwy handlarz narkotyków, dziewczyna z ukochanym psem, sprzedawca hot dogów z niejasną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista myjący hotelowe okna, sędziwy malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem i grupa głodnych zakonnic. Przekrój mieszkańców współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.


29 lipca 2017 (sobota)

Klub Delta (Racławicka 10)
17:00 – Disco Polo. Projekcja filmu oraz spotkanie z Dawidem Ogrodnikiem. Wstęp wolny.

Disco Polo
reż.: Maciej Bochniak
scen.: Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz
zdj.: Tomasz Naumiuk
obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki,  Joanna Kulig, Tomasz Kot i inni.
prod.: Polska 2015
gat.: komedia, muzyczny
barwny, 103 min.

Szalone lata dziewięćdziesiąte, gdy nad Wisłą zagościła wolność, a cała Polska śniła amerykański sen. Wielka transformacja, gorączka złota, spełniają się marzenia "od zera do Rockefellera". Tomek i Rudy - chłopaki z prowincji napędzani pasją i marzeniami, żegnają szarą rzeczywistość i ruszają na podbój discopolowych list przebojów.
Karierę zaczynają od koncertów w remizach i wiejskich dyskotekach, by w końcu jako grupa "Laser" brawurowo wedrzeć się na muzyczne salony, czyli do wytwórni Alfa, w której króluje jedyny prawdziwy Polak - Daniel Polak. Tam Tomek zakochuje się w pięknej i ekscentrycznej diwie Gensoninie, zdobywa kasę i sławę, a wszystkie dziewczyny tańczą już tylko dla niego.
Lecz sukces ma swoją cenę - dolary pozornie dają wolność i swobodę, a z amerykańskiego snu można się szybko i brutalnie przebudzić.
Jak wyglądała walka o sukces w złotych czasach disco polo? I czy wszyscy Polacy to jedna rodzina?


Plaża nad jeziorem (Żaglowa 1) Wstęp wolny.

21:30 – Szczękościsk. Projekcja fimu – gość specjalny: Michał Rosa (opiekun artystyczny)
22:30 – Szczęście świata. Projekcja filmu – gość specjalny: Michał Rosa (reżyser)

Szczękościsk
scen. i reż.: Kordian Kądziela
zdj.: Michał Pukowiec
obsada: Sara Celler-Jezierska, Filip Perkowski, Rafał Kosowski i inni
prod.: Polska 2016
gat.: mockument, etiuda fabularna
barwny, 28 min.

Trzyosobowej grupie artystycznej "Szczękościsk" marzy się podbicie rynku sztuki. Niestety jej członkowie na razie skupieni są na bardziej przyziemnych sprawach. Igor zarabia fotografując produkty do ofertowych gazetek z supermarketów, Baton straszy dzieci w lunaparkowym domu strachów, Laura zaś jest księgową w firmie utylizującą elektrośmieci. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów - czołowego festiwalu sztuki performance.

Ważniejsze nagrody:
2016 - Gdynia (Festiwal Filmowy) - Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Młodego Kina
za "odważne spojrzenie na świat intelektualnego absurdu"
2016 - Gdynia (Festiwal Filmowy) - Nagroda Krakowskiego Klastra Filmowego w Konkursie Młodego Kina
2016 - Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda & Anima") - Nagroda za zdjęcia - Michał Pukowiec
2016 - Kraków (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda & Anima") - Nagroda Publiczności
2017 - Bratysława (FebioFest) - Wyróżnienie Specjalne
2017 - Konin (Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych (do roku 2009 Amatorskich) OKFA) - Nagroda w kategorii: Film studencki

Szczęście świata
scen. i reż.: Michał Rosa
zdj.: Marcin Koszałka
obsada:Karolina Gruszka, Mateusz Lickindorf, Grzegorz Palkowski, Dariusz Chojnacki, Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza, Dorota Segda
prod.: Polska 2016
gat.: dramat, komedia
barwny, 98 min.

Opowieść o losach mieszkańców kamienicy na Śląsku – Janie, Róży oraz zauroczonych nią trzech mężczyznach – Polaku, Ślązaku i młodym Niemcu. Film składać się będzie z dwóch części. Pierwsza z nich rozgrywać się będzie latem 1939 r., druga – w czasach powojennych. Tłem rozgrywających się wydarzeń będzie Śląsk jako miejsce, w którym przez długi czas żyli wspólnie Ślązacy, Polacy, Żydzi i Niemcy. Wojna zerwała budowane przez wiele lat więzi między tymi narodami.


30 lipca 2017 (niedziela)

Hangar jachtowy (Camping Marina PTTK, ul. Przestrzenna 23)
15:00 – Immer Reisebereit/Zawsze gotowy do podróży. Projekcja filmu oraz spotkanie z twórcami (Piotr Klimek, Anna Wiśniewska, Krzysztof Kuźnicki)
17:00 – OHO!KOKO – koncert
15:00–19:00 - Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej – rodzinny piknik ekologiczny


Immer Reisebereit/Zawsze gotowy do podróży
reż. Anna Wiśniewska
zdj. Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Piotr Klimek
bohater: Piotr Klimek
prod.: Polska 2017
gat.: dokumentalny
barwny, 53 min.

Muzyczne kino drogi. Dokumentalna opowieść o pochodzącym ze Szczecina kompozytorze Piotrze Klimku, zawsze gotowym do podróży, której celem jest  muzyka. Filmowa podróż to nie tylko przemieszczanie się po polskich miastach, gdzie obserwujemy kulisy pracy kompozytora i poznajemy różnorodność stylów i konwencji jego muzyki. To także podróż w głąb myśli bohatera, który zmaga się z wieloma dylematami.

OHO!KOKO! - koncert

OHO!KOKO to kompletnie niespotykany duet na polskiej scenie. Ich twórczość wymyka się standardowym klasyfikacjom. Usłyszysz tu pop, soul, elektroniczne brzmienia, a nawet ciężki rock. Mimo iż Alicja i Marek występują „tylko” i „aż” we dwoje, brzmią jak kilkuosobowy skład, zawdzięczając to zarówno własnej inwencji, jak i looperom, efektom wokalnym oraz multiefektom gitarowym.

Wszystko co słyszymy z głośników podczas koncertów zostało stworzone przez muzyków na
żywo na scenie. Na Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie zespół zagra w poszerzonym składzie ze znakomitym perkusistą - Tomaszem Nawrotem Nawrockim! Trio wykona autorskie kompozycje OHO!KOKO.

11. Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie
24-30 lipca 2017 r.
www.wieczoryfilmowe.pl
www.facebook.com/wieczoryfilmowe
te. 91 46 47 923
biuro@klubdelta.pl