niedziela, 2 kwietnia 2017

„Dzieciak rządzi” rządzi. A jak film o Żabińskich?


[BOX OFFICE] Po dwóch tygodniach z pozycją lidera amerykańskiego box office pożegnał się film „Piękna i Bestia”, ale ciągle robi on ogromne pieniądze. Na czele zestawienia znalazła animacja „Dzieciak rządzi”, ale w kinach debiutował też „Ghost in the Shell” oraz opowiadający o Polsce czasów II wojny światowej „Azyl”.

Animacja studia DreamWorks tylko nieznacznie pokonała „Piękną i Bestię”. „Dzieciak rządzi” w weekend przyniósł 49 mln dolarów, a produkcja Disneya 47,5 mln dolarów. Animacja dorzuciła 59 mln dolarów z rynków międzynarodowych, co globalnie daje jej dziś 108 mln dolarów.

Osiągnięcie Pięknej z Bestią robi dziś największe wrażenie. Film w samych USA przyniósł już 395,5 mln dolarów, a zainteresowanie nim spada dość powoli. Na rynkach międzynarodowych „Piękna i Bestia” dorzuciła kolejne 66,5 mln dolarów i przyniosła z nich już 480,8 mln dolarów. Globalnie wynik wynosi dziś 876,2 mln dolarów i film nie będzie miał problemów z przekroczeniem miliarda dolarów wpływów.

W amerykańskich kinach zadebiutował też mocno reklamowany „Ghost in the Shell” ze Scarlett Johansson. Wpływy w weekend otwarcia w USA to skromne 19 mln dolarów, ale na rynkach międzynarodowych wpływy wyniosły solidne 40,1 mln dolarów. Budżet filmu to 110 mln dolarów. W 2014 roku „Lucy” na starcie w USA przyniosła 43,9 mln dolarów.

Nas oczywiście najbardziej ciekawiło osiągnięcie filmu „Azyl” (w oryginale „The Zookeeper's Wife”), którego akcja rozgrywa się w warszawskim Zoo podczas II wojny światowej, a opowiada on o małżeństwie Żabińskich, którzy ukrywali Żydów podczas tego okrutnego czasu. Film trafił do stosunkowo wąskiej dystrybucji, bo można go oglądać jedynie na 541 ekranach w USA. Wpływy w weekend wyniosły 3,34 mln dolarów, ale po przeliczeniu na ekran wynik ten wynosi 6191 dolarów, co plasuje go trzecim miejscu wśród filmów z czołowej 10 amerykańskiego box office. Pocieszające.