sobota, 8 kwietnia 2017

Wieloczęściowe dokumenty już bez Oscara

Nazywam się Cukinia
Amerykańska Akademia Filmowa zmieniła swój regulamin w kategoriach dotyczących pełnometrażowych dokumentów, pełnometrażowych animacji, muzyki i najlepszych filmów. Pewne produkcje już Oscara nie zdobędą. Na zmianach ucierpią zapewne twórcy zagranicznych animacji i na pewno autorzy wieloczęściowych dokumentów, takich jak zdobywca tegorocznego Oscara „OJ: Made in America”.

Od przyszłorocznych Oscarów wieloczęściowe filmy dokumentalne takie jak „OJ: Made in America” już o nagrody nie będą mogły się ubiegać.

To nie koniec zmian w regulaminie Oscarów. Od najbliższej edycji Oscarów wszyscy członkowie Akademii będą mogli głosować na nominacje w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany. Głosowanie na nominacje w tej kategorii będzie preferencyjne.

Do tej pory nominacje wybierali  jedynie członkowie Akademii specjalizujący się w animacjach i z tego też powodu na liście bardzo silnie reprezentowane były produkcje zagraniczne, w tym tak znaczące filmy, jak m.in.: “My Life as a Zucchini”, “The Red Turtle”, “Boy and the World”, “When Marnie Was There”, “The Tale of the Princess Kaguya”, “Song of the Sea”, “Ernest & Celestine”, “A Cat in Paris”, “Chico and Rita”. Hollywood zauważyło zaś brak na liście nominowanych, tak znaczących animacji, jak m.in.: “Gdzie jest Dory”, “Sekretne życie zwierzaków domowych”, “Sing”, “Minionki”, “Lego: Przygoda”, “Monsters University”, “Rio”, “Auta 2” i wiele innych. Pojawiły się obawy, że dzięki  zmianie w regulaminie Akademia skieruje swój wzrok w kierunku jedynie dużych hollywoodzkich produkcji, kosztem filmów mniejszych i zagranicznych.

W kategorii Najlepszy Film zmienia się po raz kolejny kwalifikacja producentów. Od tej pory kreacyjne duety produkcyjne będą traktowane jako pojedynczy producent. Taką zawodową współpracę określi Gildia Producentów Amerykańskich. Komitet wykonawczy Akademii ostatecznie rozstrzygnie komu takie nominacje się należą.

W kategorii Najlepsza Muzyka o nagrodę będą mogły starać się zespoły trzech i więcej kompozytorów. Będą oni od tej pory traktowani jako grupa, ale otrzymają tylko jedną statuetkę.

Najbliższe rozdanie Oscarów odbędzie się 4 marca 2018 roku.