środa, 26 kwietnia 2017

Zmarł Zdzisław Pietrasik


W wieku 69 lat zmarł Zdzisław Pietrasik, ceniony polski krytyk, kulturoznawca, przez wiele lat szef działu Kultura w „Polityce”, z którą był związany przez wiele lat. To tam wymyślił Paszporty „Polityki”.

O Zdzisławie Pietrasiku tak pisze „Polityka”:

Zdzisław Pietrasik miał 69 lat. Urodził się 20 listopada 1947 r. w Sadówce, zmarł w Warszawie 26 kwietnia. Z POLITYKĄ związany niemal od zawsze. Przez lata pełnił w naszym tygodniku funkcję szefa działu kulturalnego. W trakcie i później, kiedy szefem został Bartek Chaciński, Zdzisław Pietrasik nieustannie pisał teksty i recenzje. Był także pomysłodawcą Paszportów POLITYKI, dziś uważanych za najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane w Polsce w dziedzinie kultury.

Zdzisław Pietrasik pisał o polskiej kinematografii i teksty publicystyczne szerzej o polskiej kulturze. Na portalu POLITYKI prowadził autorski blog „Widzi mi się”. Tak tłumaczył, dlaczego: „Jako wieloletni redaktor wysłuchiwałem nieustannie ludzi dzwoniących do redakcji w bardzo różnych sprawach. Ulżyło mi, kiedy pojawił się internet, i mogłem powiedzieć, zgodnie z prawdą: przepraszam bardzo, ale ja wolę czytać, niż słuchać, proszę o przesłanie maila. To mógłby być temat na powieść z gatunku science fiction – ludzie w ogóle z sobą nie rozmawiają, komunikują się wyłącznie za pomocą tekstów i obrazków. Co zresztą częściowo już się dzieje”.

I dodawał: „Oglądam mnóstwo filmów, także tych złych. Nie lubię telewizji, choć czasem coś zobaczę, oczywiście oprócz meczów piłkarskich. Prywatnie jestem teatromanem, choć dotychczas o teatrze nie pisałem zbyt często. I to są, z grubsza biorąc, tematy którym chciałbym poświęcać miejsce na moim blogu. I nie w oderwaniu od rzeczywistości, ale wręcz przeciwnie”.

Zdzisław Pietrasik ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. na łamach pism „itd.” i „Kultura”, później w POLITYCE. Zajmował się głównie krytyką filmową i relacjonowaniem wydarzeń z dziedziny kinematografii. Pisał także artykuły na temat teatru oraz wydarzeń społeczno-kulturalnych. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Był jednym z jurorów Warszawskich Spotkań Teatralnych. A także stałym gościem programu „Tygodnik Kulturalny”, emitowanym w TVP Kultura. W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1987 r. odebrał Złoty Krzyż Zasługi. W 2011 r. został zaś odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.