środa, 12 kwietnia 2017

Zmarł Michael Ballhaus, geniusz kamery

Gangi Nowego Jorku
W wieku 81 lat zmarł, pochodzący z Niemiec, słynny autor zdjęć filmowych Michael Ballhaus, twórca przez lata współpracujący z takimi twórcami, jak m.in.: Rainer Werner Fassbinder, Volker Schlöndorff, Francis Ford Coppola, Mike Nichols i Martin Scorsese.

Wśród dokonań operatorskich Ballhausa były tak znaczące filmy, jak m.in. „Broadcast News/Telepasja”  (pierwsza nominacja do Oscara), wiele filmów Martina Scorsese, w tym „Infiltracja”, „Po godzinach”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa” a przede wszystkim „Chłopcy z ferajny” i „Wiek niewinności”. Zanim przybył do Hollywood pracował przez lata z m.in. Rainerem Wernerem Fassbinderem (m.in. „Prawo silniejszego”, „Małżeństwo Marii Braun”).

W Hollywood na początku nakręcił zdjęcia do słynnej „Śmierci komiwojażera” z Dustinem Hoffmanem w reżyserii Volkera Schlöndorffa. Był też autorem zdjęć do wideoklipów Madonny „Papa Don’t Preach” i „True Blue”. Po raz pierwszy z Martinem Scorsese pracował przy filmie „Kolor pieniędzy”. Wśród jego dokonań są zdjęcia do takich filmów, jak m.in. „Parszywe dranie”, „Pracująca dziewczyna”, „Pocztówki znad krawędzi”, „Czarna lista Hollywood”, „Dracula” Coppoli, „Quiz Show”, „Uśpieni”, „Wspaniali Baker Boys”, „Bardzo Dziki Zachód”, „Gangi Nowego Jorku”.

Po „Infiltracji” w 2006 roku pracował już tylko przy krótkich filmach oraz w 2013 roku przy niemieckim „3096 Tage”, który był jego zawodowym pożegnaniem. Jako reżyser pracował przy filmach dokumentalnych. Był producentem wykonawczym filmu „Trzynaste piętro”. Za „Telepasję”, „Wspaniałych Baker Boys” i „Gangi Nowego Jorku” nominowany był do Oscara.

Ballhaus pochodził z Niemiec. W zeszłym roku na festiwalu w Berlinie otrzymał Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości. W 2010 roku otrzymał Honorową Złotą Żabę na festiwalu Camerimage, gdzie "Wiek niewinności" i "Infiltracja" walczyły wcześniej o nagrody w Konkursie Głównym.