środa, 12 kwietnia 2017

„Koniec widzenia” w konkursie w Cannes

Koniec widzenia
Organizatorzy 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ogłosili tytuły zakwalifikowane do rywalizacji o Złotą Palmę w konkursie filmów krótkometrażowych. Znalazł się w tym gronie film z Polski!

Wśród dziewięciu krótkich filmów z całego świata o Złotą Palmę rywalizował będzie film Grzegorza Mołdy zatytułowany „Koniec widzenia”. Jest to piętnastominutowa etiuda dyplomowa zrealizowana przez autora w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jak czytam w opisie filmu: Jego bohaterką jest Marta, która pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem, a swoim ukochanym.

Grzegorz Mołda jest reżyserem i scenarzystą filmu. Za zdjęcia odpowiada Maciej Miller, produkcją zajęli się Leszek Kopeć i Jerzy Rados, a w głównych rolach zagrali Zofia Domalik, Juliusz Chrząstowski, Eryk Kulm.

W sumie o udział w tym konkursie rywalizowały 4843 tytuły. Na czele jury, które oceni filmy stanie rumuński reżyser Cristian Mungiu. Laureatów poznamy 28 maja. Lista tytułów zakwalifikowanych do rywalizacji o Złotą Palmę w Cannes w kategorii filmów krótkometrażowych:

Teppo AIRAKSINEN - KATTO (Ceiling) / Finlandia
Lucrèce ANDREAE - PÉPÉ LE MORSE – animacja / Francja
Madhi FLEIFEL - A DROWNING MAN / Wielka Brytania, Dania, Grecja
Alireza GHASEMI - LUNCH TIME / Iran
Fiona GODIVIER - ACROSS MY LAND / USA
Grzegorz MOŁDA - KONIEC WIDZENIA / Polska
QIU Yang - XIAO CHENG ER YUE / Chiny
Andrés RAMIREZ PULIDO – DAMIANA / Kolumbia
Julia THELIN - PUSH IT / Szwecja

Organizatorzy festiwalu w Cannes ogłosili też listę filmów zakwalifikowanych do udziału w sekcji Cinefounfation, a które reprezentują szkoły filmowe z całego świata. W tym gronie nie znalazł się niestety polski przedstawiciel. Szczegóły tutaj.

Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja.