poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Nowy film Polańskiego wsparty przez PISF


„Prawdziwa Historia” Romana Polańskiego otrzymała dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1,2 miliona złotych. W ten sposób najnowszy film mistrza stał się polską koprodukcją.

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił wyniki sesji 1/2017 w programie operacyjnym oceniającym mniejszościowe koprodukcje międzynarodowe. Obok Romana Polańskiego wsparcie otrzymali m.in.: Soren Kragh-Jacobsen („Ostatnia podróż pana Pichona” – 1,2 mln złotych), Florin Serban („Pies” ze zdjęciami Marcina Koszałki – 300 tysięcy złotych), Rafał Kapeliński („Butterfly Kisses” – 200 tysięcy złotych). Pełne wyniki sesji znajdują się na www.pisf.pl

Film Romana Polańskiego budzi oczywiście największe emocje. Przekazane przez PISF wsparcie nie jest duże, na tle całego budżetu filmu „Prawdziwa Historia” (D'après une histoire vraie). Koszt realizacji tej dużej międzynarodowej francusko-belgijskiej produkcji wynosi oficjalnie 57,5 mln złotych.

To powrót Polańskiego po czterech latach milczenia, kiedy to zaprezentował „Wenus w futrze”. Scenariusz filmu „Prawdziwa Historia” Polański napisał wraz z utytułowanym i cenionym Olivierem Assaysem („Sils Maria”, „Personal Shopper”). Tekst bazuje na znanej powieści autorstwa Delphine de Vigan, a jest to historia cenionej pisarki, która po wydaniu swojej najnowszej książki przechodzi przez trudny okres i staje się obiektem zainteresowania niezrównoważonej kobiety. W pisarkę wcieliła się Emmanuelle Seigner, a partneruje jej Eva Green.

Za muzykę do filmu odpowiada Alexandre Desplat, a autorem zdjęć realizowanych jesienią zeszłego roku jest Paweł Edelman, który z Polańskim nakręcił ostatnie filmy. Premiera filmu Polańskiego wypatrywana jest na jednym z najważniejszych festiwali filmowych. Czy będzie Cannes czy Wenecja? Na to pytanie nie są jeszcze znane odpowiedzi. Za to wiadomo, że film zakupił do pokazywania silny amerykański partner, firma Sony Pictures Classics.