piątek, 21 kwietnia 2017

Kolejny polski akcent w Cannes


Mamy kolejny znaczący polski akcent podczas najbliższego festiwalu w Cannes. Krótkometrażowy film fabularny „Najpiękniejsze fajerwerki ever” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej zakwalifikował się do konkursu krótkometrażowego 56. Semaine de la Ciritique (Tydzień Krytyki). Wśród krótkometrażowych filmów jest tutaj także "Ela – Szkice na Pożegnanie" w reżyserii Olivera Adama Kusio.

Akcja filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever” toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Role główne w filmie zagrali Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, a producentką wykonawczą filmu była Beata Rzeźniczek.

Film powstał na podstawie scenariusza Aleksandry Terpińskiej, który wygrał konkurs scenariuszowy „Przypadek” organizowany przez Kino Polska, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Studio Munka-SFP i Studio Filmowe Tor z okazji „Roku Kieślowskiego”. Organizatorzy konkursu są także koproducentami filmu wraz z MX35 oraz Dreamsound. Z kolei Studio Munka-SFP jest producentem.

Agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales, firma odpowiedzialna za sprzedaż tegorocznego zdobywcy Oscara krótkometrażowej fabuły „Sing" czy filmów Rubena Ostlunda i Magnusa van Horna.

ALEKSANDRA TERPIŃSKA
Reżyser i scenarzysta filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków. Studiowała Reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Psychologię we Wrocławiu. Do tej pory zrealizowała trzy krótkiemetraże –  „Leszczu”, „Święto Zmarłych”, „Ameryka” oraz średniometrażowy dokument “Czeski Łabędź”.

Jej ostatni film „Ameryka” znajduje się aktualnie w obiegu festiwalowym i do tej pory otrzymał 16 nagród, w tym między innymi Golden Horseman Jury Młodzieżowego na  Filmfest Dresden, Best Short Film na Sehsuchte International Student Film Festival w Pczdamie, Złotą Kijankę na Camerimage IFF, Early Bird Grand Award w Bulgarii oraz The Flaming Faun na Shnit International Shortfilm Festival.

Poprzedni film Aleksandry „Święto Zmarłych” pokazywany był na ponad 100 festiwalach w tym w San Sebastian, Palm Springs, Los Angeles, Edinburgh, Clermont-Ferrand. Otrzymał 16 nagród, m.in. Grand Prix na Short Film Festival w Dramie, Best Short Film na Cottbus Film Festival oraz Nagrodę PISF i Mastershot na  Camerimage IFF. [na podstawie informacji prasowej]

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do Tygodnia Krytyki w Cannes przedstawia się następująco.

Opening Film
Sicilian Ghost Story, Fabio Grassadonia & Antonio Piazza (Italy)

Special Screenings (features)
Bloody Milk (Petit Paysan) Hubert Charuel (France) *
A Violent Life (Une Vie Violente), Thierry de Peretti (France)

Special Screenings (shorts)
After School Knife Fight, Caroline Poggi and Jonathan Vinel
Bad Bunny (Coelho Mau), Carlos Conceição
Islands (Les Iles), Yann Gonzalez

Closing Film
Brigsby Bear, Dave McCary *

Feature Films In Competition
Ava, Léa Mysius *
La Familia, Gustavo Rondòn Córdova *
Gabriel And The Mountain, Feliipe Gamarano Barbosa
Makala, Emmanuele Gras
Oh Lucy!, Atsuko Hirayanagi *
Los Perros, Marcela Said
Tehran Taboo, Ali Soozandeh *

Short Films In Competition
Los Desheredados, Laura Ferrés Moreno
Ela - Sketches On A Departure (Ela – Szkice na Pozegnanie), Oliver Adam Kusio
Children Leave At Dawn (Les enfants partent à l’aube), Manon Coubia
Jodilerks Dela Cruz, Employee Of The Month, Carlo Francisco Manatad
Möbius, Sam Kuhn
The Best Fireworks Ever (Najpiękniejsze fajerwerki), Aleksandra Terpinska
Real Gods Require Blood, Moin Hussain
Selva, Sofia Quirós Ubeda
Tesla: Lumière Mondiale, Matthew Rankin

Exposure (Le Visage), Salvatore Lista