czwartek, 20 kwietnia 2017

Polska koprodukcja w Cannes

Frost
Kolejna radosna wiadomość z Cannes. Powstały w polskiej koprodukcji film zatytułowany „Szron” (Frost) został zakwalifikowany do 49. edycji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight), sekcji która towarzyszy 70. Festiwalowi Filmowemu w Cannes.

Film jest francusko-litewsko-ukraińsko-polską koprodukcją. Polskimi koproducentkami filmu litewskiego reżysera są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films. Ze strony francuskiej film koprodukują KinoElektron i Reborn Production, litewskiej Studija Kinema, a ukraińskimi koproducentami są Insight Media/Tato Film. Reżyserem filmu jest Sharunas Bartas, który wspólnie z Anną Cohen-Yanay jest również autorem scenariusza. W filmie oprócz litewskich aktorów grają polscy aktorzy Weronika Rosati, Andrzej Chyra. W filmie występuje także francuska aktorka Vanessa Paradis.

Bohaterami filmu jest dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, którzy jako wolontariusze wyruszają razem z konwojem pomocy humanitarnej z Litwy na Ukrainę. Po drodze plany ulegają zmianie. Pozostawieni sami sobie przekraczają śnieżne tereny Donbasu, poszukując sojuszników i schronów, zbliżają się do linii frontu. Bliskie niebezpieczeństwo wojny coraz bardziej zbliża ich do siebie. Zaczynają rozumieć, co to znaczy żyć w czasach wojny. (Opis filmu pochodzi ze strony agenta sprzedaży filmu firmy Luxbox: www.luxboxfilms.com/frost).

„Szron” jest 9 filmem w karierze litewskiego reżysera i 5 prezentowanym na Festiwalu Filmowym w Cannes. Poprzedni film „Peace to Us in Our Dreams” był pokazywany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs w 2015 roku. W tym roku w sekcji Quinzaine des Réalisateurs zostanie pokazanych 19 pełnometrażowych filmów i 10 krótkich metraży. [na podstawie pisf.pl]

Sekcję Quinzaine des Réalisateurs zainauguruje najnowszy film Claire Denis zatytułowany „Un Beau Soleil Intérieur”, w którym główne role grają Juliette Binoche, Gérard Depardieu i Xavier Beauvois. Pokazywany wcześniej na Sundance niemiecki film „Patti Cake$” wybrany został jako tytuł zamykający prezentacje w tej sekcji. Z Sundance do Cannes dotrze też kilka innych filmów. Publiczność francuskiego festiwalu będzie mogła też obejrzeć „Bushwick” i „The Florida Project” w reżyserii cenionego za „Mandarynkę” Seana Bakera.

Wśród cenionych reżyserów, którzy zaprezentują tutaj swoje nowe filmy są także Abel Ferrara, Philippe Garrel (swój pierwszy film w tej sekcji pokazał w 1969 roku), Bruno Dumont (film muzyczny o dzieciństwie Joanny D’Arc), Amos Gitai oraz wspomniany Sharunas Bartas.

W sekcji Quinzaine des Réalisateurs znalazło się w sumie pięć filmów debiutantów, a to oni ubiegać mogą się o Złotą Kamerę, przyznawaną w Cannes za pierwsze filmy.

OTO LISTA FILMÓW, KTÓRE ZOSTANĄ POKAZANE W TEJ SEKCJI (w oryginale):

FEATURE FILMS

A Ciambra, Jonas Carpignano
Alive In France, Abel Ferrara
Bushwick, Cary Murnion and Jonathan Milott
Cuori Puri, Roberto De Paolis *
The Florida Project, Sean Baker
Frost, Sharunas Bartas
I Am Not A Witch, Rungano Nyoni *
Jeannette, The Childhood Of Joan Of Arc, Bruno Dumont
Lover For A Day (L’Amant d’un jour), Philippe Garrel
The Intruder (L’ Intrusa), Leonardo Di Costanza
La Defensa del Dragón, Natalia Santa*
Marlina The Murderer In Four Acts, Surya Mouly
Mobile Homes, Vladimir de Fontenay
Nothingwood, Sonia Kronlund *
Just To Be Sure (Ôtez-Moi d’un doute), Carine Tardieu
Patti Cake$, Geremy Jasper* (closing film)
The Rider, Chloé Zhao
Un Beau Soleil Intérieur, Claire Denis (opening film)
West Of The Jordan River (Field Diary Revisited), Amos Gitai
 * first film, eligible for the Camera d’Or

SHORT FILMS

Água Mole, Laura Goncalves & Alexandra Ramires
Copa-Loca, Christos Massalas
Crème De Menthe, Philippe David Gagné & Jean-Marc E. Roy
Farpões, Baldios, Marta Mateus
La Bouche, Camilo Restrepo
Min Börda, Niki Lindroth von Bahr
Nada, Gabriel Martins
Retour à Genoa City, Benoit Grimalt
Tangente, Julie Jouve & Rida Belghiat
Tijuana Tales, Jean-Charles Hue
Trešnje, Dubravka Turić

Festiwal w Cannes odbędzie się od 17 do 28 maja.