poniedziałek, 17 kwietnia 2017

„Szybcy i wściekli 8” z rekordem wszech czasów


[BOX OFFICE] „Szybcy i wściekli 8” pobili rekord otwarcia w historii globalnego box office. Mimo niezbyt imponującego otwarcia w USA film pobił wynik osiągnięty przez „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”.

Podczas minionego weekendu (piątek-niedziela) film przyniósł 532 miliony dolarów wpływów z kin całego świata, bijąc tym samym rekord należący do „Przebudzenia Mocy” a wynoszący 529 mln dolarów. Osiągniecie „Szybkich i wściekłych 8” to najlepszy wynik w historii światowej dystrybucji kinowej.

Zauważalne jest jednak znaczące zmniejszenie zainteresowania serią w USA. Weekend otwarcia za oceanem wyniósł „skromne” 98,9 mln dolarów. Oznacza to spadek o 30 procent w porównaniu z siódmą częścią serii. Jednak 433,2 mln dolarów wpływów z innych rynków robi ogromne wrażenie. Szczególnie imponująco wygląda wynik filmu w Chinach, gdzie otwarcie wyniosło 192,1 mln dolarów i jest to jeden z trzech najlepszych wyników w historii tamtego rynku. „Szybcy i wściekli 8” zadebiutowali jednocześnie na 63 rynkach i wszędzie zajęli pierwsze miejsce.

Obserwatorzy podkreślają, że wyników dwóch ostatnich części w USA nie należy ze sobą bezpośrednio porównywać. „Szybcy i wściekli 7” wchodzi do kin przed dwoma laty jako swoisty hołd dla zmarłego tragicznie Paula Walkera. Druga różnica w wynikach dwóch ostatnich filmów z tej serii wynika z tego, że na obejrzenie ósmego filmu zdecydowała się znacznie mniejsza liczba kobiet. Mężczyźni stanowili 58 procent widowni oglądającej 8 część, a części 7 i 6 oglądało po 51 procent mężczyzn. Kolejna różnica dotyczy wieku odbiorców. Już tylko 50 procent widzów 8 części w USA to osoby poniżej 25 roku życia. Przy 7 części widzów poniżej 25 lat było aż 64 procent. Pokazuje to, że widownia „Szybkich i wściekłych” w USA starzeje się.

„Szybcy i wściekli” to seria skierowana do szerokiej grupy odbiorców i zdecydowanie różnorodnej etnicznie. 8 odsłonę oglądało w USA 41 procent widowni białej, 26 procent Latynosów, 21 procent Afro-Amerykanów, 11 procent Azjatów oraz 3 procent innych nacji. A skoro przy kolorach skóry jesteśmy. „Szybcy i wściekli 8” to najlepsze otwarcie w historii filmu wyreżyserowanego przez Afro-Amerykanina (brawo F. Gary Gray).

Skąd taka siła otwarcia „Szybkich i wściekłych 8” w porównaniu z „Przebudzeniem mocy”? Przede wszystkim chodzi o jednoczesne otwarcie „Szybkich i wściekłych 8” w Chinach, w USA i na całym świecie”. „Przebudzenie…” otwierało się stopniowo.

I jeszcze rzut okiem na pozostały box office w USA. Na drugim miejscu „Dzieciak rządzi”, który stracił 39 procent widzów wpływy w weekend wyniosły 16 mln dolarów, a od premiery w USA 116,8 mln dolarów. Na trzecim miejscu „Piękna i Bestia”, która w weekend przyniosła 13,7 mln dolarów, a od premiery w USA zarobiła już 454 mln dolarów. I to już wszystkie filmy, których wpływy wyniosły ponad 10 mln dolarów wpływów w weekend. Zdecydowanie „Szybcy i wściekli 8” zdominowali kina w USA.