wtorek, 4 kwietnia 2017

PREMIERY DVD I BLU-RAY - KWIECIEŃ 2017


Mimo nadchodzących świąt na rynku DVD/Blu-ray panuje spory ruch. Inaczej niż w kinach, gdzie w okolicach Wielkiej Nocy, trudno o nowości. Co nam to mówi? Warto spędzać wolny czas w domu w towarzystwie dobrych filmów. Takich w kwietniu będzie sporo, propozycje będą zróżnicowane, a wybór może okazać się trudny.

Miesiąc zaczął się od bardzo mocnego uderzenia. Jest już na rynku film Toma Forda z Amy Adams i muzyką Abla Korzeniowskiego zatytułowany „Zwierzęta nocy”. Debiut na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji przyniósł mu spore uznanie, ale już Amerykańska Akademia Filmowa nie poznała się na tym wytrawnym thrillerze, świetnie opowiedzianym i z kapitalnymi kreacjami kilkorga aktorów. Takim wydarzeniem oscarowym nie stał się też film „Narodziny narodu”, mimo że przed rokiem na festiwalu Sundance zdobył dwie najważniejsze nagrody (Grand Prix Jury i od publiczności). To historia buntu niewolników z roku 1831, na czele którego stanął Nat Turner. Na faktach oparta jest też historia kapitana Chesley'a Sullenbergera, który lądował samolotem na rzece Hudson przed kilkoma laty. Film zatytułowany „Sully” wyreżyserował Clint Eastwood, a w głównej roli wystąpił Tom Hanks. O prawdziwych wydarzeniach opowiada też „Lion. Droga do domu” i wielu widzów bardzo lubi tę historię. Czesi zaś w filmie „Zagubieni” przyglądają się swojej historii w sposób bardzo przewrotny.

W moim przekonaniu zdecydowanie najważniejszą premierą początku miesiąca na DVD będą „Dzikie łowy” z Nowej Zelandii, film nieznany z polskich kin, a jest to zdecydowanie wielka strata, bo mamy przecież do czynienia z jednym z największych międzynarodowych przebojów zeszłego roku. W oryginalne film znany jest jako „The Hunt for the Wilderpeople”. Reżyserem filmu jest Taika Waititi, twórca m.in. „Co robimy w ukryciu”. To mądra opowieść o niezwykłym spotkaniu dwóch niedopasowanych do siebie ludzi i budzących się pomiędzy nimi ważnych relacji. Wśród innych filmów, które ominęły polskie kina, a teraz oficjalnie pojawiają się na rynku domowej rozrywki znajdują się m.in.: „Dzień patriotów” o zamachu bombowym podczas maratonu w Bostonie, horror „Bye Bye Man”, thriller romantyczny „Upadki” oraz sensacyjny „Sposób na morderstwo” z Patrickiem Wilsonem.

Wielkie Hollywood pokaże w kwietniu kilka propozycji niezbyt niestety udanych. Takim był na pewno film „Underworld: Wojny krwi”, który nawet fanom tej serii nie przypadł do gustu, co mam nadzieję zamyka temat realizacji kolejnych części. Świetną obsadę ma komedia „Szpiedzy z sąsiedztwa”, ale udział Jona Hamma, Gal Gadot czy Zacha Galifianakisa na nic się nie zdały. Podobnie sprawa ma się z filmem „Sprzymierzeni” z udziałem Brada Pitta i Marion Cotiliard. Powrót do kina klasycznego, oddanie hołdu takim dziełom jak „Casablanca” udał się połowicznie.

Wśród propozycji dla młodszych widzów na szczególną uwagę zasługuje animacja „Kubo i dwie struny”. W polskich kinach film praktycznie przeszedł niezauważony, a mamy tutaj przecież do czynienia z jedną z najlepszych animacji ostatnich lat. Oczywiście tematyka wschodnia, do tego mocno pokręcone legendy, sztuki walki i magia mogą nieco przytłoczyć, ale warto wejść w ten świat – tym bardziej, że jest to animacja zrealizowana w klasyczny sposób, nominowana do Oscara m.in. za efekty wizualne.

Fani Harry’ego Pottera z pewnością cieszą się na premierę „Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć”. Trzeba przyznać, że film zrealizowany został z wielkim rozmachem i skrywa kilka fajnych niespodzianek. Nie szczędzono też środków na nakręcenie filmu fantastycznonaukowego „Pasażerowie” z udziałem Jennifer Lawrence i Chrisa Pratta, ale ten kosmiczny romans nie wypadł tak dobrze, jak się zapowiadał. Wydarzeniem miesiąca będzie za to na pewno premiera „Łotra 1”, kolejnego filmu z serii „Gwiezdne wojny”. Jest tutaj kilka znakomitych scen, które będzie można od tej pory oglądać non-stop.

Polskie kino reprezentuje w kwietniu kilka znaczących tytułów. Największym zainteresowaniem, podobnie jak to miało miejsce w kinach, cieszył będzie się „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”. To pożegnanie Patryk Vegi z tą serią, dla niektórych film bardzo udany, dla innych nieco mniej. Trzeba jednak przyznać, że mimo zbyt dużej liczby wątków i prostego humoru, udało się reżyserowi opowiedzieć zgrabną sensacyjną historię. Po drugiej stronie mamy dwie propozycje debiutujących w fabule twórców, czyli „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka (dla wielu to też dokument) i „Fale” Grzegorza Zaricznego oraz propozycję Ryszarda Bugajskiego zatytułowaną „Zaćma”. Wybór należy do widzów.

Lista premier DVD i Blu-Ray na kwiecień:

3 KWIETNIA
Zwierzęta nocy [Nocturnal Animals] – Blu-ray/DVD z książką

5 KWIETNIA
Underworld: Wojny krwi [Underworld: Blood Wars] – DVD/Blu-ray/Blu-ray 4K
Szpiedzy z sąsiedztwa [Keeping Up with the Joneses] – DVD/Blu-ray
Narodziny narodu [Birth of the Nation] – DVD/Blu-ray
Angry Birds Toons. Sezon 3. Cześć 2 – DVD
Dzikie łowy [Hunt for the Wilderpeople] – DVD
Wzburzenie – Opowieść o dojrzewaniu [Indignation] – DVD
Sposób na morderstwo [A Kind of Murder] – DVD
Sully – DVD/Blu-ray/Blu-ray 4K

6 KWIETNIA
Kubo i dwie struny [Kubo and the Two Strings] – Blu-ray
Tomek i Przyjaciele: Nadzwyczajne lokomotywki – DVD
Monster High: Zelektryzowani – DVD
Królestwo [Les saisons] – Blu-ray
Pitbull. Niebezpieczne kobiety – DVD/Blu-ray
London Town – DVD
Osaczona [Shut In] – DVD

11 KWIETNIA
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć [Fantastic Beasts and Where to Find Them] – DVD/Blu-ray/Blu-ray 3D/Blu-ray 4K/Blu-ray Steelbook

12 KWIETNIA
Firmowa gwiazdka [Office Christmas Party] – DVD/Blu-ray
Dzień patriotów [Patriots Day] – DVD
Lion. Droga do domu [Lion] – DVD z książką
Upadli [Fallen] – DVD z książką
Bye Bye Man [The Bye Bye Man] – DVD

19 KWIETNIA
Sprzymierzeni [Allied] – DVD/Blu-ray
Zawsze piękna [Always Shine] – DVD
Blindspot. Mapa zbrodni. Sezon 1 [Blinspot] – DVD

20 KWIETNIA
Wszystkie nieprzespane noce – DVD
Fale – DVD
Zaćma – DVD

21 KWIETNIA
Zagubieni [Ztraceni v Mnichove] - DVD

24 KWIETNIA
Pasażerowie [Passengers] – DVD z książką/Blu-ray/Blu-ray 3D/Blu-ray Steelbook/Blu-ray 4K

26 KWIETNIA
Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie [Rogue One: A Star Wars Story] – DVD/Blu-ray/Blu-ray 3D/Blu-ray 3D Steelbook

27 KWIETNIA
Upadek królestwa. Sezon 1 [The Last Kingdom] – DVD
W garniturach. Sezon 5 [Suits] - DVD
Plac zabaw - DVD