niedziela, 30 kwietnia 2017

Smarzowski przygotowuje widzów na nowy film


[WIDEO] Dr Misio, zespół Arkadiusza Jakubika i jego kolegów, powraca z nową płytą. Ta specyficzna muzyka nie odpowiada każdemu, ale mi przypadła do gustu i bardzo sprzyjam takim szaleństwom. Płytę promuje utwór „Pismo”, do którego teledysk wyreżyserował Wojtek Smarzowski. To ich kolejna współpraca w tej dziedzinie.  W swojej najnowszej pracy wyraźnie widać, że twórca nie boi się prowokacji, a jednocześnie przygotowuje widzów na swój nowy kinowy film.

Niedawno projekt Wojtka Smarzowskiego zatytułowany „3” otrzymał dofinansowanie PISF i zapewne niedługo twórca wejdzie na plan zdjęciowy. Ma być to, od kilku lat przygotowywana, produkcja poświęcona kościołowi katolickiemu w Polsce. Wokół tematyki tej dzieje się też jego krótkometrażowy „Ksiądz”.

Do tej instytucji Smarzowski odnosi się bardzo krytycznie. Dał temu wyraz m.in. w wywiadzie, którego udzielił Rafałowi Pawłowskiemu z „Legalnej Kultury”. Patrzę na swoje dzieci i zastanawiam się, w jakim świecie przyjdzie im żyć. Martwię się tym, że kościół wtrąca się w każdą dziedzinę życia. Każdy kto chce w Polsce rządzić wchodzi w tyłek kościołowi, bo potrzebuje głosów wyborców, a kościół fantastycznie umie z tego korzystać. A ponieważ świat, również Polska, niebezpiecznie skręciły w prawą stronę, to nasz kraj zmierza w kierunku państwa wyznaniowego. [Caływywiad tutaj] Smarzowski nie chce jeszcze zdradzać informacji o filmie „3”, ale znając jego poprzednie produkcje zakładam, że będzie to mocne kino. Jego wstępna premiera przewidziana jest na początek 2018 roku.

A tymczasem teledysk „Pismo” z płyty „Zmartwychwstaniemy” zespołu Dr Misio z ich muzyką i słowami piosenki autorstwa Krzysztofa Vargi.