czwartek, 27 kwietnia 2017

„Prawdziwa historia” Polańskiego w Cannes!

Polański na planie "Prawdziwej historii"
Organizatorzy festiwalu w Cannes przekazali wiadomość o zakwalifikowaniu do głównej sekcji festiwalu, filmu Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”. Film zaprezentowany zostanie poza konkursem.

To powrót Polańskiego po czterech latach milczenia, kiedy to zaprezentował „Wenus w futrze”. Scenariusz filmu „Prawdziwa historia” Polański napisał wraz z utytułowanym i cenionym Olivierem Assaysem („Sils Maria”, „Personal Shopper”). Tekst bazuje na znanej powieści autorstwa Delphine de Vigan, a jest to historia cenionej pisarki, która po wydaniu swojej najnowszej książki przechodzi przez trudny okres i staje się obiektem zainteresowania niezrównoważonej kobiety. W pisarkę wcieliła się Emmanuelle Seigner, a partneruje jej Eva Green.

Za muzykę do filmu odpowiada Alexandre Desplat, a autorem zdjęć realizowanych jesienią zeszłego roku jest Paweł Edelman, który z Polańskim nakręcił ostatnie filmy. Nie jest znana jeszcze data premiery filmu w Polsce, ale pokaz w Cannes spowoduje, że wkrótce poznamy tę informację. Polska jest koproducentem filmu Polańskiego.

Organizatorzy festiwalu w Cannes dołączyli do festiwalu kolejne tytuły.  Widzowie będą mieli okazję obejrzeć w Konkursie Głównym nowy film Rubena Ostlunda "The Square" z udziałem Elisabeth Moss i Dominica Westa. To pierwszy film tego twórcy od premiery pamiętnego "Turysty", który w Cannes w 2014 roku otrzymał nagrodę jury w konkursie Un Certain Regard.

We wspomnianej sekcji pokazane zostaną w tym roku argentyński "La Cordillera" w reżyserii Santiago Mitre oraz "Walking Past the Future" Li Ruijun. Do sekcji Pokazy Specjalne zakwalifikowano także film "Le Venerable W." Barbeta Schroedera oraz "Carre 35" Erica Caravacasa. W Cannes pokazany zostanie też "Zombillenium". 

Cannes odda hołd dla Andre Techine i pokaże jego najnowszy film zatytułowany "Nos Anness Folles". Pokazany zostanie też film Tony'ego Gatlifa "Djam".

70. festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja.