środa, 26 kwietnia 2017

„Gwiezdne wojny” przegrały z „Piękną i Bestią”


[BOX OFFICE] Nastał smutny dzień dla fanów „Gwiezdnych wojen”. W amerykańskim box office nadszedł dzień, w którym pierwsze i klasyczne „Gwiezdne wojny” straciły miejsce wśród dziesięciu najbardziej kasowych filmów w historii kin za oceanem. Na ich miejscu znalazła się „Piękna i Bestia”. Bardzo niezasłużenie moim zdaniem.

Dane historyczne w amerykańskim box office liczone są przeważnie bez współczynnika inflacyjnego, a to nieco zakłamuje wyniki. Dzieje się tak od lat i nie ma co z tym dyskutować. Popatrzmy na fakty.

„Gwiezdne wojny” z 1977 roku były do tej pory najstarszym filmem w czołowej dziesiątce amerykańskiego box office i jedną z czterech produkcji z tej serii znajdującej się na liście. Wpływy na pamiętnym filmie szacowane są na 460,9 mln dolarów, a pochodziły z dystrybucji kinowej z 1977 roku oraz z dystrybucji wersji specjalnej z 1997 roku. W miniony weekend „Piękna i Bestia” wypchnęła „Gwiezdne wojny” z listy dziesięciu najpopularniejszych produkcji w amerykańskim box office. Fabularna wersja słynnej bajki animowanej przyniosła od premiery 470,8 mln dolarów.

Wygląda na to, że lada dzień „Piękna i Bestia” pokona też w tym zestawieniu inną część „Gwiezdnych wojen” i będzie to „Mroczne widmo”, ale już „Łotrowi 1” i „Przebudzeniu Mocy” nie będzie zagrażała.

W moim odczuciu „Piękna i Bestia” to nie jest bardzo udany film, zdecydowanie najsłabszy z fabularnych produkcji Disneya i trochę szkoda, że wspiął się na taką listę. Cóż zrobić, widzowie decydują, zestawienie jest nieco przekłamane, ale na swój sposób ciekawe.

OTO LISTA 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH FILMÓW W AMERYKAŃSKICH KINACH

1. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – 936,6 mln dolarów
2. Avatar – 760,5 mln dolarów
3. Titanic – 658,6 mln dolarów
4. Jurassic World – 652,2 mln dolarów
5. Avengers – 623,3 mln dolarów
6. Mroczny rycerz – 534,8 mln dolarów
7. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie – 532,1 mln dolarów
8. Gdzie jest Dory – 486,3 mln dolarów
9. Gwiezdne wojny: część 1 - Mroczne widmo - 474,5 mln dolarów
10. Piękna i Bestia – 470,7 mln dolarów