niedziela, 23 kwietnia 2017

Spielberg zdąży na najbliższe Oscary

Oscarowe trio jeszcze w tym roku w kinach
Jeszcze w grudniu tego roku do amerykańskich kin trafi kolejny film Stevena Spielberga. Nie będzie to jednak oczekiwany „Ready Player One”, ale projekt który zrealizowany został później.

Niezatytułowany film Spielberga poświęcony „Pentagon Papers” trafi do amerykańskich kin 22 grudnia 2017 roku, tak aby mógł on wziąć udział w rywalizacji o najbliższe Oscary. Będzie to więc produkcja bardzo sprawnie przeprowadzona, poświęcona głośnej sprawie, w której główne role zagrają Tom Hanks i Meryl Streep. W grudniu film trafi do wąskiej dystrybucji, a 12 stycznia 2018 będzie już pokazywany na wielką skalę w amerykańskich kinach. Wszystko wskazuje na to, że producenci widzą w tym projekcie oscarowy potencjał. Film opowiada o dziennikarzach odkrywających prawdę przed amerykańskim społeczeństwem i już dziś widzi się w nim pokrewieństwo z takimi oscarowymi produkcjami, jak „Wszyscy ludzie prezydenta”, „Good Night, and Good Luck” i „Spotlight”.

Spielberg to zawsze poważny amerykański kandydat do Oscarów. Od kilku lat rzadko, który jego film nie walczy o główne nagrody. Nominacje dla najlepszej produkcji otrzymywały „Most szpiegów”, „Lincoln” czy „Czas wojny”. Nieco gorzej sprawa ma się z jego familijnymi produkcjami. Akademia zlekceważyła w ostatnich latach jego „BFG: Bardzo Fajny Gigant” oraz „Przygody Tintina”. Powrót do poważnych tematów może więc Spielbergowi przynieść kolejne uznanie Akademii.

Otwarcie filmu Spielberga zbiegnie się w czasie z premierami filmów „Downsizing” Alexandra Payne’a, „The Current War” z Benedictem Cumberbatchem i „The Greatest Showman” z Hugh Jackmanem. I wszystkie te produkcje są dziś wymieniane w gronie oscarowych kandydatów. Film Spielberga w USA dystrybuowany będzie przez studio 20th Century Fox, które przesunęło jednocześnie premierę swojego „Red Sparrow” (w Polsce jako „Czerwona jaskółka”) z Jennifer Lawrence z 10 listopada 2017 na 2 marca 2018.

Wracając do Spielberga. Twórca ten w krótkim odstępie czasu zaprezentuje widzom dwa swoje najnowsze projekty. Jego oczekiwany film science fiction zatytułowany „Ready Player One” wejdzie do kin w USA 30 marca 2018, choć zdjęcia do niego kręcone były przed produkcją o Pentagon Papers. Prace nad nim są jednak nieco trudniejsze, bowiem produkcja ta zawierała będzie efekty wizualne.