sobota, 8 kwietnia 2017

Hollywood chce kręcić w Polsce


Jest szansa na zmianę kwestii podatkowych dla zagranicznych producentów filmowych, a to oznaczać może szansę dla rozwoju polskiego rynku audiowizualnego. Zanim władze podejmą ostateczne decyzje Film Commission Poland wybrał się do Los Angeles, aby zainteresować zagranicznych twórców naszym krajem, jako miejscem odpowiednim do kręcenia filmów.

W komunikacie prasowym czytam:

W dniach 6-8 kwietnia w Los Angeles odbywają się targi The AFCI Locations Show and Global Production & Finance Conference. Film Commission Poland bierze udział w wydarzeniu prezentując polskie lokacje oraz możliwości współpracy z polską branżą filmową.

Locations Show to wydarzenie organizowane przez międzynarodowe stowarzyszenie komisarzy filmowych AFCI (Association of Film Commissioners International), które co roku gromadzi profesjonalistów z branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej. Uczestnicy koncentrują się przede wszystkim na poznawaniu i poszukiwaniu lokacji do przyszłych produkcji. W Los Angeles odbywa się także konferencja poświęcona zagadnieniom finansowania i organizowania produkcji filmowej w globalnym ujęciu.

W tym roku Polska po raz pierwszy promuje się na targach na samodzielnym stoisku zorganizowanym przez Film Commission Poland przy współpracy partnerów regionalnych: miasta Gdańsk oraz regionalnych komisji filmowych Mazovia Warsaw Film Commission i Podkarpackie Film Commission. FCP bierze też udział w panelu dyskusyjnym Around The World in 90 Minutes: Opportunities, Options and Outcomes, w którym uczestniczą komisarze z takich krajów jak Francja, Wielka Brytania, Holandia, Tajlandia czy Islandia.

- Naszym największym atutem jest różnorodność lokacji i ich możliwości adaptacyjne, bo  Polska może z powodzeniem odgrywać inne kraje na potrzeby filmu – mówi Tomasz Dąbrowski, szef Film Commission Poland. - Jednak dopiero połącznie unikalnych lokacji i zachęt dla produkcji audiowizualnej jest najlepszą receptą na przyciągnięcie zagranicznych producentów i dalszy rozwój polskiego sektora filmowego – kontynuuje.

Jeszcze przed rozpoczęciem targów przedstawiciele FCP spotkali się z reprezentantami kilku amerykańskich studiów filmowych, m. in. Walt Disney Studios, Paramount Pictures i Sony Pictures oraz platformy Netflix, aby zaprezentować plany i główne założenia dotyczące wprowadzenia w Polsce zachęt dla produkcji audiowizualnej. – Inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkała się bardzo pozytywnym przyjęciem amerykańskich producentów, teraz czekają na konkretne rozwiązania - konkluduje Dąbrowski.

Targi zamknie ceremonia wręczenia nagród Location Managers Guild International w Warner Bros. Studios, podczas której nagrodzeni zostaną location managerowie i komisje filmowe, których praca szczególnie wyróżniła się w ubiegłym roku.

Film Commission Poland jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń AFCI, EUFCN, LMGI, a działalności komisji jest wspierana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych oraz partnerów regionalnych: Krakow Film Commisison, Mazovia Warsaw Film Commission, Podkarpacie Film Commission, Wroclaw Film Commission oraz miasto Gdańsk.

Film Commission Poland zajmuje się promocją polskiego sektora audiowizualnego oraz Polski jako lokacji filmowej. Dzięki obszernej bazie danych, aktualnym informacjom dotyczącym przemysłu filmowego oraz ścisłej współpracy z siecią regionalnych komisji filmowych, służy jako pierwszy punkt kontaktowy dla filmowców zainteresowanych realizacją produkcji na terenie Polski i współpracą z polskimi partnerami.

***

Zapowiadane zmiany w polskim prawie to duża szansa na rozwój naszego rynku audiowizualnego. Nasz kraj jest zdecydowanie nieodkryty przez Hollywood i bez większych problemów byłaby szansa zaadaptować infrastrukturę na potrzeby zagranicznych producentów. Hollywood jest zainteresowane, teraz potrzeba jedynie kilku mocnych decyzji i… do pracy!

***

I jeszcze nagrody rozdane podczas tego wydarzenia. Można o nich przeczytać tutaj.