poniedziałek, 18 lipca 2016

41. FF w Gdyni. Kto jest a kogo zabrakło w Konkursie


Organizatorzy 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni oficjalnie przedstawili listę filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego oraz do Konkursu Inne Spojrzenie. Zestaw tytułów jest IMPONUJĄCY. To może być jeden z najlepszych festiwali od lat. OBY TYLKO NIE ZAWIEDLI! Na razie w programie nie ma najnowszych filmów Andrzeja Wajdy (mistrz od lat nie zgłasza filmów do konkursu), Agnieszki Holland i państwa Krauze. Nie ma też „Smoleńska”.

Do Konkursu Głównego zakwalifikowało się 16 filmów, które powalczą o Złote Lwy i inne nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W Konkursie Inne Spojrzenie znalazły się cztery filmy, które staną do walki o Złoty Pazur. Wiele osób, szczególnie kobiety, wskazuje na to, że w głównym konkursie reżyserami wszystkich filmów są mężczyźni. Cóż… po festiwalu będzie można powiedzieć czy to jakiś zły symptom (przed rokiem kobiety zdominowały festiwal!).

Konkurs Główny wygląda rewelacyjnie. Znalazło się w nim siedem debiutów i dwa filmy drugie. Osiem filmów będzie miało w Gdyni swoje premiery. Wiele z tych tytułów to bardzo oczekiwane produkcje i pytanie czy Gdynię zdominują „Wołyń” i „Ostatnia rodzina”? Wśród twórców, którzy zaprezentują tutaj swoje nowe przedsięwzięcia znajdują się m.in.: Marcin Koszałka, Jan Jakub Kolski, Michał Rosa, Wojciech Smarzowski, Ryszard Bugajski. W Konkursie spotkają się m.in. zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie „Zjednoczone Stany Miłości”, zdobywca nagrody na Sundance „Wszystkie nieprzespane noce”, największy tegoroczny przebój kinowy „Planeta Singli” (wyprodukowana przez poprzedniego dyrektora festiwalu w Gdyni).

A kogo w Konkursie nie ma? Przede wszystkim polskiego kina komercyjnego. „Pitbull. Nowe porządki” i cała seria komedii romantycznych nie zyskały uznania komisji selekcyjnej. I to akurat jest zrozumiałe. Nie ma też „Smoleńska”, ale kto wie czy przypadkiem ktoś nie wpadnie na pomysł pokazania filmu poza Konkursem. Mam szczerą nadzieję, że tak się nie stanie. Do Konkursu nie dostała się też „Historia Roja” i twórca ten ponownie wietrzyć będzie spisek środowiska.

Nie ma w Konkursie najnowszego przedsięwzięcia Agnieszki Holland pt. „Pokot”, nie ma filmu „Kantor. Nigdy tu nie powrócę”, „Szatan kazał tańczyć” Katarzyny Rosłaniec oraz oczekiwanego filmu Krzysztofa i Joanny Kos-Krauze („Ptaki śpiewają w Kigali”). I jest to znacząca nieobecność, ale zapewne twórcy nie zdążyli ukończyć prac nad filmami. Można oczekiwać, że w Gdyni zaprezentowany zostanie najnowszy film Andrzeja Wajdy pt. „Powidoki”, ale raczej obstawiam, że uroczyście otworzy festiwal. Mistrz od lat wielu oficjalnie nie bierze udziału w Konkursie, a w tym roku świętujemy jego 90 urodziny.

Konkurs Główny

    CZERWONY PAJĄK, reż. Marcin Koszałka (DEBIUT)
    FALE, reż. Grzegorz Zariczny (DEBIUT)
    JESTEM MORDERCĄ, reż. Maciej Pieprzyca
    KAMPER, reż. Łukasz Grzegorzek (DEBIUT)
    KRÓLEWICZ OLCH, reż. Kuba Czekaj
    LAS, 4 RANO, reż. Jan Jakub Kolski
    NA GRANICY, reż. Wojciech Kasperski (DEBIUT)
    OSTATNIA RODZINA, reż. Jan P. Matuszyński (DEBIUT)
    PLAC ZABAW, reż. Bartosz M. Kowalski (DEBIUT)
    PLANETA SINGLI, reż. Mitja Okorn
    SŁUGI BOŻE, reż. Mariusz Gawryś
    SZCZĘŚCIE ŚWIATA, reż. Michał Rosa
    WOŁYŃ, reż. Wojciech Smarzowski
    WSZYSTKIE NIEPRZESPANE NOCE, reż. Michał Marczak (DEBIUT)
    ZAĆMA, reż. Ryszard Bugajski
    ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI, reż. Tomasz Wasilewski

Konkurs Inne Spojrzenie

    BIURO BUDOWY POMNIKA, reż. Karolina Breguła
    KRYSZTAŁOWA DZIEWCZYNA, reż. Artur Urbański
    EDERLY, reż. Piotr Dumała
    ZUD, reż. Marta Minorowicz

Do Konkursu Głównego zgłoszono 45 filmów, do Innego Spojrzenia – 14. W Konkursie Głównym jest aż siedem debiutów i dwa drugie filmy. W Innym Spojrzeniu – jeden debiut i trzy drugie filmy. Osiem filmów z Konkursu Głównego i dwa z Innego Spojrzenia będą miały w Gdyni swoją polską premierę.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.