czwartek, 28 lipca 2016

Wenecja 2016. Kusturica, Wenders, Malick w konkursie


Organizatorzy 73 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji ogłosili listę tytułów zakwalifikowanych do programu głównego tego wydarzenia. W Konkursie Głównym o Złotego Lwa rywalizować będą m.in.: Damien Chazelle, Tom Ford, Andriej Konczałowski, Emir Kusturica, Terrence Malick, Francois Ozon, Denis Villenueve i Wim Wenders.

Silna będzie reprezentacja amerykańskiego kina, ale główne wydarzenia będzie można obejrzeć poza konkursem. Pokazane zostaną m.in.: „Siedmiu wspaniałych” oraz wyreżyserowany przez Mela Gibsona „Hacksaw Ridge”. W dwóch filmach pokazywanych w Wenecji główne role zagrała Natalie Portman. Aktorka wystąpiła w roli Jacqueline Kennedy Onassis u Pablo Larrina w filmie „Jackie” oraz w „Planetarium” (ten drugi poza konkursem). Do Wenecji powraca Terrence Malick z dokumentalnym „Voyage of Time”. Ciekawie zapowiada się „The Bad Batch”, w którym główne role zagrali Keanu Reeves i Jim Carrey. Wydarzeniem okazać może się „On the Milky Road” w reżyserii i z główną rolą Emira Kusturicy, który zagrał rolę mężczyzny na trzech różnych etapach życia. To pierwszy film reżysera od 2007 roku, a dodatkową atrakcją jest udział w nim Moniki Bellucci.

Festiwal otworzy musical „La La Land”, a całe wydarzenie odbędzie się od 31 sierpnia do 10 września. Na czele jury stanie Sam Mendes.

Oficjalny program festiwalu (w oryginale)

VENICE FILM FESTIVAL — IN COMPETITION

“The Bad Batch,” Ana Lily Amirpour (U.S.)
“Une Vie,” Stephan Brizé (France, Belgium)
“La La Land,” Damien Chazelle (U.S.)
“The Light Between Oceans,” Derek Cianfrance (U.S., Australia, New Zealand)
“El ciudadano ilustre,” Mariano Cohn, Gaston Duprat (Argentina, Spain)
“Spira Mirabilis,” Massimo D’Anolfi, Martina Parenti (Italy, Switzerland)
“The Woman Who Left,” Lav Diaz (Philippines)
“La region salvaje,” Amat Escalante (Mexico)
“Nocturnal Animals,” Tom Ford (U.S.)
“Piuma,” Roan Johnson (Italy)
“Paradise,” Andrei Konchalovsky (Russia, Germany)
“Brimstone,” Martin Koolhoven (Netherlands, Germany, Belgium, France, U.K. Sweden)
“On the Milky Road,” Emir Kusturica (Serbia, U.K., U.S.)
“Jackie,” Pablo Larrain (U.S., Chile)
“Voyage of Time,” Terrence Malick (U.S., Germany)
“El Cristo ciego,” Christopher Murray (Chile, France)
“Frantz,” Francois Ozon (France)
“Questi Giorni,” Giuseppe Piccioni (Italy)
“Arrival,” Denis Villenueve (U.S.)
“The Beautiful Days of Aranjuez,” Wim Wenders (France, Germany)

OUT OF COMPETITION

Special Event
“The Young Pope” (episodes 1, 2), Paolo Sorrentino (Italy, France, Spain, U.S.)

FICTION
“The Bleeder,” Philippe Falardeau (U.S., Canada)
“The Magnificent Seven,” Antoine Fuqua (U.S.)
“Hacksaw Ridge,” Mel Gibson  (U.S.)
“The Journey,” Nick Hamm (U.K.)
“A jamais,” Benoit Jacquot (France, Portugal)
“Gantz:O,” Yasushi Kawamura (Japan)
“The Age of Shadows,” Kim Jee woon (South Korea)
“Monte,” Amir Naderi (Italy, U.S., France)
“Tommaso,” Kim Rossi Stewart (Italy)

NON-FICTION
“Our War,” Bruno Chiaravallotti, Claudio Jampaglia, Benedetta Argentieri (Italy, U.S.)
“I Called Him Morgan,” Kasper Collin (Sweden, U.S.)
“One More Time with Feeling,” Andrew Dominik  (U.K.)
“Austerlitz,” Sergei Loznitsa (Germany)
“Assalto al cielo,” Francesco Munzi (Italy)
“Safari,” Ulrich Seidl (Austria, Denmark)
“American Anarchist,” Charlie Siskel  (U.S.)

HORIZONS
“Tarde para la ira,” Raul Arevalo (Spain)
“King of the Belgians,” Peter Brosens, Jessica Woolworth (Belgium, Netherlands, Bulgaria)
“Through the Wall,” Rama Burshtein (Israel)
“Liberami,” Federica Di Giacomo (Italy, France)
“Big Big World,” Reha Erdem (Turkey)
“Gukuroku,” Ishikawa Kei (Japan)
“Maudit Poutine,” Karl Lemieux, (Canada)
“Sao Jorge,” Marco Martins (Portugal, France)
“Dawson City: Frozen Time,” Bill Morrison (U.S., France)
“Reparer les vivants,” Katell Quillevere (France, Belgium)
“White Sun,” Deepak Rauniyar (Nepal, U.S., Qatar, Netherlands)
“Malaria,” Parviz Shahbazi (Iran)
“Kekszakallu,” Gaston Solnicky (Argentina)
“Home,” Fien Troch (Belgium)
“Die Einsiedler,” Fien Troch (Germany, Austria)
“Il più grande sogno,” (Italy)
“Boys in the Trees,” Nicholas Verso (Australia)
“Bitter Money,” Wang Bing (China)

Special Out-Of-Competition Screening
“Dark Night,” Tim Sutton (U.S.)
“Planetarium,” Rebecca Zlotowski (France, Belgium)

CINEMA IN THE GARDEN

 “Inseparables,” Marcos Carnevale (Argentina)
“Franca: Chaos and Creation,” Francesco Carrozzini (Italy, U.S.)
“In Dubious Battle,” James Franco (U.S.)
“The Net,” Kim Ki-duk (South Korea)
“Summertime,” Gabriele Muccino (Italy)
“The Secret Life of Pets,” Chris Renaud, Yarrow Cheney (U.S.)
“Robinu,” Michele Santoro (Italy)
“My Art,” Laurie Simmons (U.S.)