poniedziałek, 18 lipca 2016

Koterski, Pazura, „Czarnowidzka” i Chaplin. 20 „Lato z Muzami” dobiegło końca


To był ciężki, ale bardzo fajny weekend (stąd cisza na blogu :). Dobiegła końca 20. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa LATO Z MUZAMI w Nowogardzie. Przez 10 dni widzowie tego wydarzenia mogli wziąć udział w wielu działaniach artystycznych, z których film zdecydowanie wybijał się na pierwszy plan. Grand Prix w Konkursie Filmowa Młoda Polska zdobyła Joanna Satanowska za film „Czarnowidzka”. Cezary Pazura otrzymał nagrodę „Robi swoje!”, a widzowie obejrzeli na finał „Gorączkę złota” z premierową muzyką skomponowaną na 20-lecie „Lata z Muzami”. Pozwoliłem sobie napisać informację podsumowującą festiwal, który programowo przygotowałem. W kwestii jego poziomu oddaję się pod ocenę osób, które miały możliwość w nim uczestniczyć.

Główne wydarzenia festiwalu miały miejsce w dniach 15-17 lipca, ale poprzedzały je liczne zdarzenia dodatkowe. Pierwsze w historii Kino na plaży w Nowogardzie cieszyło się sporym zaintersowaniem (szczególnie gdy nie padało), przez miasto przewinęła się znaczna grupa artystów, którzy animowali działania z młodzieżą na warsztatach ARTeria, w filmowych przedbiegach widzowie płakali na „Brooklynie”, cieszyli na „Baranach. Islandzkiej opowieści”, przyjmowali z zainteresowaniem „Baby Bump” i obejrzeli wiele innych wydarzeń.

Najważniejszym z nich w tych dniach był Konkurs Filmowa Młoda Polska, w którym jury pod przewodnictwem Marcina Bortkiewicza i ze wsparciem Moniki Kuczynieckiej, Małgorzaty Steciak i Mirki Szymaniak postanowiło przyznać Grand Prix filmowi „Czarnowidzka” w reżyserii Joanny Satanowskiej. W uzasadnieniu werdyktu napisano: „Za bezpretensjonalne i pełen ciepłej ironii obraz o tym, że każdy jest kowalem swojego losu”. Wyróżnienie specjalne otrzymał film „Powrót” w reżyserii Damiana Kocura, o którym jury napisało: „Za nowy wyrazisty głos w naszym kinie, mówiący o potrzebie zrozumienia błędów drugiego człowieka”. W zmaganiach konkursowych wzięły udział 22 filmy. Odbierając swoją pierwszą nagrodę za film „Czarnowidzka” Joanna Stanowska nie kryła radości. Na festiwalu mieliśmy okazję gościć także Gabrielę Muskałę, która zagrała w docenionej produkcji główną rolę. Aktorka na spotkaniu z publicznością po seansie z uznaniem wyrażała się o filmie, jego kształcie i talencie młodej reżyserki.

W piątek 15 lipca rozpoczęła się zasadnicza część 20 edycji „Lata z Muzami”. Od tego dnia w Nowogardzie celebrowano obecność Marka Koterskiego, który otrzymał honorowy Laur Cisowy za wybitne dokonania reżyserskie. Reżyser sam poprowadził spotkanie z publicznością przed seansem „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, który jest dla niego najważniejszym filmem w karierze. Widzowie poznali m.in. proces twórczy Marka Koterskiego i dowiedzieli się, że wciąż pracuje on nad kolejnym projektem. Na otwarcie festiwalu widzowie obejrzeli monodram Małgorzaty Bogdańskiej zatytułowany „Nie lubię pana, Panie Fellini” w reżyserii właśnie Marka Koterskiego i było to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji „Lata z Muzami”. Wielka w tym zasługa wybitnej aktorki, która wcieliła się w postać Giulietty Masiny, żony Federica Felliniego.

Do Nowogardu zawitali także: Małgorzata Zajączkowska z filmem „Noc Walpurgi” (w reżyserii obecnego na festiwalu Marcina Bortkiewicza), Gabriela Muskała i jej „Moje córki krowy”, Adam Woronowicz z „Czerwonym Pająkiem”. Każdy z tych seansów był znaczącym festiwalowym wydarzeniem, a spotkania artystów z licznie zgromadzoną publicznością pozwoliły bliżej przyjrzeć się sztuce aktorskiej i procesowi twórczemu na wielu jego etapach.

Nowogard wszystkich swoich gości przyjął bardzo gorąco, ale to Cezary Pazura przyciągnął największe tłumy na spotkanie i występ kabaretowy. Program humorystyczny przyjęty został entuzjastycznie, Pazura przez 1,5 godziny bawił widzów, dla których był to bardzo udany wieczór.

Podczas uroczystego zakończenia „Lata z Muzami” widzowie obejrzeli krótki film zrealizowany podczas festiwalu, obejrzeli „Czarnowidzkę”, a przede wszystkim obcowali z genialną „Gorączką złota” Charlesa Chaplina, z premierową muzyką autorstwa Tomasza Lewandowskiego i wykonaną przez artystę wraz z zespołem. Finałem festiwalu był występ artystyczny przygotowany przez instruktorów i młodych ludzi podczas trwających 10 dni warsztatów ARTeria. Widowisko cieszyło się ogromnym powodzeniem, brawom nie było końca.

„Lato z Muzami” to spotkania z artystami różnych dziedzin sztuki. Wśród malarzy organizatorzy gościli m.in. Floriana Kohuta i Małgorzatę Bucę. Muzycznie publiczność porywali Małgorzata Ostrowska i zespół Cuba De Zoo. W trakcie festiwalu trwały warsztaty dla dzieci, które wraz z Moniką Kuczyniecką i Ligą Superbohaterów budowały rakietę. Jej imponujących rozmiarów kształt idealnie wpisał się w przestrzeń Nowogardzkiego Domu Kultury. Młodzi widzowie byli zresztą najliczniejszą grupą odbiorców festiwalu, a przygotowywane codzienne dla nich seanse budziły gigantyczne zainteresowanie.

21. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa LATO Z MUZAMI w Nowogardzie odbędzie się w dniach 14-16 lipca 2017 roku.

Organizatorami 20. LATA Z MUZAMI są: Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Sponsorzy wydarzenia to: Bono Fur Farm Spółka Cywilna, Ośrodek Wczasowy Familijni, Pizzeria Neptun, Bank Spółdzielczy oddział Nowogard, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Jastar, Firma Usługowo Handlowa Adam Fedeńczak, Drogeria Jasmin, Hurtownia Chemii Budowlanej i Gospodarczej Demgrad II, Firma Usługowa JF, Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane Pro-Bud, Firma Usługowo-Handlowa Bartek-Domet, Bank PeKaO S.A. oddział Nowogard, Warta S.A., Szkoła Tańca Flesz, Restauracja Kamena, Hurtownia Artykułów Biurowych Pier, Hotel Przystań, Fabryka Okien i Drzwi Okno, Hurtownia Budowlano-Chemiczna Bogito. Patroni medialni festiwalu to: TVP 3 Szczecin, Miesięcznik Kino, Gazeta Wyborcza, Dziennik Nowogardzki, Infoludek.pl, Wiadomości Samorządowe, Radio Enka.fm, wnowogardzie.pl, Gazeta Łobeska.

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na stronie WWW.NDK.PL