środa, 6 lipca 2016

Rekordowe pół roku w polskich kinach

Planeta Singli
Jak informuje „Gazeta Wyborcza” powołując się na dane boxoffice.pl pierwsze sześć miesięcy 2016 roku było dla polskich kin rekordowe. Czy czeka nas kolejny rekord roczny?

Podczas pierwszego półrocza 2016 roku w polskich kinach sprzedano 23,6 mln biletów, co oznacza wzrost frekwencji o około 10 procent, w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym roku już cztery filmy przekroczyły granicę 1 miliona widzów w kinach, trzy z nich to polskie produkcje.

1. Planeta Singli – 1,9 mln widzów
2. Pitbull. Nowe porządki – 1,43 mln widzów
3. Zwierzogród – 1,25 mln widzów
4. 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach – 1,14 mln widzów

Na wysoką frekwencję wpływ miały także osiągnięcia takich filmów, jak m.in.: „Angry Birds Film (ponad 930 tysięcy widzów na koniec czerwca), „Deadpool” (około 800 tysięcy widzów), „Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa”, „Moje córki krowy” (po około 600 tysięcy widzów), „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”, „Księga dżungli”, „Zjawa” (po około 500 tysięcy widzów), gromadzące po około 300-400 tysięcy widzów „Obecność 2”, „Gdzie jest Dory”, „Warcraft: Początek”, „Alicja po drugiej stronie lustra”, „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”, „King Fu Panda 3” (*).

Jak widać na znakomite pierwsze półrocze wpływ miały polskie filmy, ale wszystkie one pojawiły się w I kwartale tego roku. II kwartał już tak obfity nie był i stąd dość ostrożnie należy szacować szanse na rekord frekwencji w końcu tego roku. Co prawda obiecujących frekwencyjnie filmów nie będzie brakowało, ale będą musiały one gromadzić znaczącą liczbę widzów.

Wśród tytułów, które mają największe szanse na sukces w drugiej połowie roku są m.in.: komiksowy „Legion samobójców” (wszystko zależy od jakości filmu), disneyowski „Mój przyjaciel smok” (skoro „Księga dżungli” się podobała…), „Julieta” Pedro Almodovara i „Śmietanka towarzyska” Woody’ego Allena (obaj reżyserzy mają swoich fanów), „Bridget Jones’s Baby” (cóż…), „Sekretne życie zwierzaków domowych” (zapowiada się animowany hit), ambitne rodzime „Ostatnia rodzina” oraz „Wołyń” (Smarzowski!), „Inferno” z Tomem Hanksem jako Robertem Langdonem po raz trzeci, lżejsze rodzime „Szkoła uwodzenia Czesława M”, „Porady na zdrady” oraz „Pitbull: Niebezpieczne kobiety”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” ze świata Harry’ego Pottera oraz oczywiście w końcu roku „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”.

(*) dane szacowane