wtorek, 19 lipca 2016

Wszystko o: Kinobus / Zachodniopomorskie 2016


W dniach 18-21 sierpnia 2016 roku drogi województwa zachodniopomorskiego przemierzy Kinobus, który przewiezie pół setki pasażerów ze Szczecina do Szczecinka. To mniej więcej 180 km, ale Kinobus zwykł jeździć zygzakiem, więc pokona ich ponad 400.

Co to jest Kinobus?
Kinobus to impreza, jakiej jeszcze w Polsce nie było: festiwal filmowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie walorów turystycznych, ale też przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś, w niektórych przypadkach całkiem niedawno, żyły sztuką filmową. Kinobus to sojusz kina, lokalnej kultury filmowej, edukacji i turystyki.

Jak wygląda Kinobus?
Kinobus to autokar, który przemierza wybrany region Polski, by dotrzeć do kin działających i nie, i w nich, jeśli to w ogóle jeszcze możliwe, wyświetlić filmy, a więc niektórym kinom przywrócić życie, a gdzieniegdzie także zorganizować otwarte dla lokalnej publiczności plenerowe pokazy. Wizytom w kinach towarzyszyć będą opowieści o kulturze filmowej i historii regionu.

Kto podróżuje Kinobusem?
Pasażerowie, którzy za pośrednictwem strony www.kinobus.pl kupią kinobusowy bilet. To osoby, które w niebanalny sposób chcą spędzić kilka wakacyjnych dni, poznać zakątki regionu Polski, popróbować nowych smaków, a nade wszystko dowiedzieć się czegoś o filmowej i kinowej historii wsi, miasteczek i miast. Część z nich to osoby zawodowo związane z branżą filmową.

Dokąd jedzie Kinobus?
W tym roku Kinobus przemierzy drogi województwa zachodniopomorskiego. Wszystko rozpocznie się 18 sierpnia w Szczecinie od spaceru śladami kin i filmu, wizyty i projekcji w Kinie Pionier oraz koncertu. Następnego dnia Kinobus wyruszy przez Chojnę, Baniewice, Banie, Ińsko, Bełczną, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Bolegorzyn, Mirosławiec i Mirosławiec Górny, Wałcz, Borne Sulinowo do Szczecinka, gdzie dotrze 21 sierpnia.

Jakie miejsca odwiedzi Kinobus?
Przede wszystkim kina – Pionier w Szczecinie, Morena w Ińsku, Drawa w Drawsku Pomorskim, Tęcza w Wałczu, Wolność w Szczecinku, by wymienić tylko kilka z nich. Ponadto jedną z największych w Polsce Winnicę Turnau, niepowtarzalne Muzeum PGR-u, nęcący niezwykłymi smakami Dworek Tradycja w Bełcznej czy miasto-garnizon Borne Sulinowo.

Kogo spotka na swej trasie Kinobus?
Z pewnością pracowników kin, tych czynnych i nieczynnych, ze szczególnym uwzględnieniem kinooperatorów. Regionalistów i przewodników, którzy przybliżą dzieje Szczecina, powiatu stargardzkiego, kin wałeckich oraz Bornego Sulinowa. Historyków kina i animatorów kultury filmowej. Specjalistów od zachodniopomorskich przysmaków. I wielu innych wspaniałych ludzi.

Jakie filmy wieźć będzie Kinobus?
„Cała naprzód” Stanisława Lenartowicza (pokaz w Kinie Pionier w Szczecinie), „Kino, moja miłość” Alexandru Belca (pokazy w Kinie Morena w Ińsku i w plenerze w Bełcznej), „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego (pokazy w domach kultury w Baniach i Mirosławcu), „Fair Play” Andrei Sedláčkovej (pokaz w plenerze w Wałczu) i „Ostatni seans w Kinie Przyjaźń” Krzysztofa Kalisiaka (pokaz w Kinie Wolność w Szczecinku).

Kto organizuje Kinobus?
Inicjatorem Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci, wydaje „X. Informator Kin Studyjnych” i organizuje doroczną Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych. Projekt Kinobus / Zachodniopomorskie 2016 finansowo wspiera Polski Instytutu Sztuki Filmowej, a honorowy patronat nad nim objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Gdzie szukać informacji o Kinobusie?
Najlepiej na stronie www.kinobus.pl i fanpage'u www.facebook.com/kinobuspl, a przede wszystkim u pomysłodawcy i pilota Kinobusu Macieja Gila: maciej@cyrkedison.org i 503 035 073, który chętnie odpowie na wszelkie pytania.

WYDARZENIE POD PATRONATEM BLOGA "SPÓR W KINIE"