piątek, 22 lipca 2016

To już koniec VHS. Naprawdę!


Wydawać by się mogło, że format VHS odszedł do historii wiele lat temu. Okazuje się jednak, że jego definitywny koniec nastąpił dopiero teraz. Ostatnia firma produkująca magnetowidy właśnie ogłosiła zakończenie tej działalności.

Ostatnia firma produkująca do niedawna magnetowidy to japońska Funai Electric. Tym samym do historii odszedł pierwszy powszechny sposób oglądania filmów w domu. Kawał życia dla wielu osób…

Pierwszy magnetowid powstał w 1976 roku, a urządzenia te cieszyły się wielkim wzięciem szczególnie w latach 80-tych i 90-tych. Dopiero pojawienie się formatu DVD zmienił znacznie układ sił na rynku domowej rozrywki.

Ostatnim filmem wydanym oficjalnie na VHS był „Eragon”, a miało to miejsce w 2007 roku. Od tego czasu Funai ciągle produkował magnetowidy. I dopiero po mizernej sprzedaży urządzeń w zeszłym roku firma ta postanowiła definitywnie zakończyć produkcji tego sprzętu.

Na świecie jest ciągle bardzo wielu fanów VHS, ceny kaset czasami zaskakują. Czy format ten będzie miał szansę odrodzić się, jak to było w przypadku płyt winylowych?