środa, 13 lipca 2016

„Ostatnia rodzina” w konkursie w Locarno


Wypatrywałem festiwalu, który zaprosiłby do swojego głównego programu „Ostatnią rodzinę”. Dziś już wiadomo, że ten bardzo oczekiwany film premierowo obejrzą widzowie w Locarno. To nie koniec dobrych wiadomości z Locarno.

Trochę oczywiście współczuję twórcom filmu, bowiem oczekiwania związane z „Ostatnią rodziną” są ogromne. A teraz jeszcze większe. Festiwal w Locarno to wielkie wyróżnienie, choć mam nadzieję, że film zaistnieje też na przykład w Toronto, Londynie, Nowym Jorku i kilku innych wielkich międzynarodowych festiwalach. Informacji na ten temat będę wypatrywał.

„Ostatnia rodzina” to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga  rodziny Beksińskich. W postaci Zdzisława i Tomka wcielają się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Film w polskich kinach pojawi się 30 września, kilka dni po zakończeniu festiwalu w Gdyni. W Locarno film pokazany zostanie 5 sierpnia.

FESTIWAL W LOCARNO ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 3-13 SIERPNIA. Będziemy tam mieli większą naszą reprezentację.

Jak podaje PISF: W  konkursowej sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique) wśród 7 produkcji z całego świata znajdą się dwa filmy dokumentalne współfinansowane przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej: "Mnich z morza" Rafała Skalskiego oraz "Komunia" Anny Zameckiej. Warto podkreślić, że dwukrotnie z rzędu polski film wygrywał sekcję Tydzień Krytyki Filmowej. Dwa lata temu najlepszym filmem sekcji ogłoszono dokument muzyczny o Eugeniuszu Rudniku "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz. W roku 2015 sekcję wygrali "Bracia" Wojciecha Staronia.