poniedziałek, 4 lipca 2016

Kandydaci do Nagrody LUX


Podczas 51. Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach ogłoszono listę filmów wytypowanych do Nagrody LUX, dorocznego wyróżnienia przyznawanego przez Parlament Europejski. W zeszłym roku nagrodę tę otrzymał „Mustang”, a dwa lata temu „Ida”. Kto w tym roku ma szansę na tytuł? To jednocześnie lista europejskich filmów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w tym roku i wypatrywać ich na festiwalach oraz w kinach.

Do nagrody wyselekcjonowano następujące tytuły:

“As I Open My Eyes” - Leyla Bouzid (Francja/Tunezja/Belgia/Zjednoczone Emiraty Arabskie)
“A Syrian Love Story” - Sean McAllister (Wielka Brytania)
“Letters from War” - Ivo M Ferreira (Portugalia)
“A War” - Tobias Lindholm (Dania)
“Things to Come” - Mia Hansen-Løve (Francja/Niemcy)
“Like Crazy” - Paolo Virzi (Włochy/Francja)
“My Life as a Courgette” - Claude Barras (Szwajcaria/Francja)
„Sieranevada” - Cristi Puiu (Rumunia/Francja)
“Suntan” - Argyris Papadimitropoulos (Grecja/Niemcy)
“Toni Erdmann” - Maren Ade (Niemcy/Austria/Rumunia)

Cztery z wytypowanych filmów koncentrują się na konfliktach i współczesnych tendencjach rewolucyjnych, pokazują młode pokolenie żyjące pomiędzy nadzieją i miłością do własnego kraju, a wielką rozpaczą i światem represji do stronie drugiej. Wśród wybranych tytułów są też m.in.: piękna i smutna animacja, opowieść o świecie kobiet, przepełniony humorem obraz świata i kapitalizmu.

Trzy tytuły, które otrzymają nominacje do Nagrody LUX poznamy pod koniec lipca. Te wybrane filmy będzie można obejrzeć na specjalnych przeglądach w krajach Unii Europejskiej. Laureata nagrody poznamy 23 listopada.