czwartek, 21 lipca 2016

Polacy zatrzymali właściciela Kickass Torrents


Kolejny cios w piratów. 30-letni Artem Waulin, człowiek stojący za pirackim serwisem Kickass, został zatrzymany przez Straż Graniczną na lotnisku Chopina w Warszawie.

Jak informuje Departament Sprawiedliwości USA za naruszenia praw autorskich grozi mu 5 lat więzienia, a za pranie brudnych pieniędzy kolejne 20. Amerykanie zamierzają wystąpić o ekstradycję Ukraińca.

Amerykańscy prokuratorzy twierdzą, że 30-letni Waulin jest właścicielem pirackiego serwisu Kickass Torrents (KAT), na którym można było znaleźć setki filmów, gier, muzyki. W akcie oskarżenia napisano, że „Od 2008 roku KAT umożliwił nielegalne powielenie i rozpowszechnienie setek milionów kopii filmów, gier, programów telewizyjnych, nagrań muzycznych łącznie wycenionych na 1 mld dol”.

KAT był najpopularniejszym serwisem z torrentami na świecie (dostępny w 28 wersjach językowych). Jego wartość do niedawna szacowano na ok. 54 mln dol., a jej roczny przychód kształtował się w przedziale 12,5 – 22,3 mln dolarów. Miesięcznie na stronę zaglądało przeszło 50 mln ludzi, co czyniło ją 69. najchętniej odwiedzaną witryną w Internecie.