niedziela, 12 lutego 2017

Batman z Lego lepszy od Greya i Johna Wicka


[BOX OFFICE] W USA dobiega końca weekend w kinach. Pierwsze miejsce w box office zdobył „Lego Batman: Film”, który pokonał (na szczęście) „Ciemniejszą stronę Greya” i (szkoda) „Johna Wicka 2”. Trzy duże premiery i trzy bardzo dobre wyniki.

„Lego Batman: Film” w weekend debiutu przyniósł 55,6 mln dolarów z ponad 4 tysięcy ekranów. Producenci spodziewali się wyniku w granicach 60-70 mln dolarów więc nieco się rozczarowali. Amerykańskie media piszą, że gorszy wynik „Lego Batmana” może mieć związek z załamaniem pogody na wschodnim wybrzeżu USA. Poza USA nowy Batman przyniósł dodatkowe 37 mln dolarów.  „Ciemniejsza strona Greya” zajęła drugie miejsce przynosząc 46,8 mln dolarów, ale tutaj producenci spodziewali się wyniku na poziomie 40 mln dolarów. Aż 70 procent widzów na tym filmie to kobiety. Dla tego „erotycznego” koszmarku ważniejszy jest oczywiście rynek międzynarodowy, który w ten weekend wygenerował 100,1 mln dolarów z 56 krajów (polski dystrybutor chwalił się rezerwacjami na poziomie 300 tysięcy widzów). Wyniki obu tych filmów w USA są jednak słabsze od osiągnięć poprzednich części. Boleśnie odczuł to film o Greyu, który stracił 44 procent widzów („Pięćdziesiąt twarzy Greya” startowało generując 85 mln dolarów). Nieco mniej, bo 20 procent widzów stracił drugi film z Lego, a „Przygoda” przyniosła mocne 69 mln dolarów.

Trzeci duży debiutant w amerykańskim kinie, „John Wick 2”, osiągnął lepszy wynik niż się spodziewano. W weekend film przyniósł 30 mln dolarów, czyli dwa razy więcej niż pierwszy film startujący na poziomie 14,4 mln dolarów. 64 procent widzów na tym filmie to mężczyźni. Dodatkowe 10,6 mln dolarów film zarobił na rynkach międzynarodowych.

„Lego Batman: Film” i „John Wick 2” zdobywają znakomite oceny na Rotten Tomatoes mając po 91 procent pozytywnych opinii. „Ciemniejsza strona Greya” ma tych dobrych ocen 10 procent.

I jeszcze rzut oka na rynki międzynarodowe. Dzięki silnemu otwarciu w Chinach wynik filmu „xXx: Reaktywacja” wynosi dziś 229,6 mln dolarów.