sobota, 25 lutego 2017

„Elle” i Isabelle Huppert wygrywają Cezary


[FINAŁOWY WEEKEND SEZONU NAGRÓD 2016/2017] Na kilkadziesiąt godzin przed Oscarami Francuska Akademia Filmowa wysłała sygnał swoim amerykańskim kolegom wskazując im jak wybitną rolę stworzyła Isabelle Huppert w filmie „Elle”. To zapewne nie przeniesie się na Oscary, ale ciekawie wpisuje się w finałowy weekend nagród filmowych.

„Elle” otrzymała dwa Cezary, ale zdecydowanie te najważniejsze. Trzy nagrody otrzymał film Xaviera Dolana „To tylko koniec świata”, który przyniósł młodemu twórcy nagrody za reżyserię, nagrodę za główną rolę męską (Gaspard Ulliel) oraz za montaż. Trzy nagrody otrzymał także film „Divines”, który doceniono za kobiecą rolę drugoplanową, debiut kobiecy i debiut filmowy. Inna oscarowa produkcja, animowany „Nazywam się Cukinia” otrzymał nagrodę za adaptowany scenariusz oraz za najlepszą pełnometrażową animację. Najlepszy film zagraniczny to „Ja, Daniel Blake”. Wśród docenionych znalazły się także m.in.: „L’Odyssee” (dźwięk), „Tancerka” (kostiumy), „In The Forests Of Siberia” (muzyka), „Frantz” (zdjęcia), „Chocolat” (aktor drugoplanowy). Nagrodę honorową otrzymał George Clooney.

Gala wręczenia Cezarów obfitowała w polityczne akcenty. Odbierając nagrodę za „Ja, Daniel Blake” reżyser Ken Loach apelował do Francuzów aby nie ulegali zabiegom prawicy, która wykorzystuje "rozczarowanie ludzi" i oddali głos w wyborach prezydenckich na kandydata lewicy. Clooney wykorzystał okazję aby zaapelować o obronę wartości demokratycznych i pośrednio skrytykować obecną sytuację w USA pod rządami prezydenta Donalda Trumpa. "Określamy siebie jako obrońcy wolności, ale nie możemy bronić wolności za granicą, jeśli zapominamy o niej u nas" - powiedział Clooney dodając, że "na świecie zachodzą ważne zmiany, nie wszystkie jednak dobre". "Obywatele świata muszą dołożyć starań aby nienawiść nie zwyciężyła" - podkreślił. Akcent polityczny pojawił się także podczas wręczania Cezara za najlepszy film dokumentalny, który otrzymał obraz "Dziękuję szefie" (Merci patron). Opowiada on o francuskich robotnikach zwolnionych z pracy po przeniesieniu ich fabryki do Polski, ze względu na niższe koszty produkcji. Autor filmu Francois Ruffin zaapelował do prezydenta Francois Hollande'a o położenie kresu takim praktykom.

Do nagród w czterech kategoriach (najlepszy film, reżyseria, scenariusz oryginalny i zdjęcia) nominowany był polsko-belgijsko-francuski film "Niewinne" w reżyserii Anne Fontaine.

Pełna lista nagrodzonych (w oryginale):

BEST FILM

Elle

BEST ACTRESS

Isabelle Huppert, Elle

BEST ACTOR

Gaspard Ulliel, It’s Only The End of The World

BEST SUPPORTING ACTRESS

Déborah Lukumuena, Divines

BEST SUPPORTING ACTOR

James Thierrée, Chocolat

BEST DIRECTOR

Xavier Dolan, It’s Only The End of The World

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Solveig Anspach, Jean-Luc Gaget, The Aquatic Effect

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Céline Sciamma, My Life As A Courgette

BEST EDITING

Xavier Dolan, It’s Only The End Of The World

BEST CINEMATOGRAPHY

Pascal Marti, Frantz

BEST FOREIGN FEATURE

I, Daniel Blake, Ken Loach

BEST DOCUMENTARY

Merci Patron!, Francois Ruffin

BEST ANIMATION

He Who Has Two Souls, Fabrice Luang-Vija (short film)

My Life As A Courgette, Claude Barras

BEST FIRST FEATURE

Divines, Houda Benyamina

BEST FEMALE NEWCOMER

Oulaya Amamra, Divines

BEST MALE NEWCOMER

Niels Schneider, Diamant Noir

BEST ORIGINAL MUSIC

Ibrahim Maalouf, In The Forests Of Siberia

BEST SOUND

Marc Engels, Fred Demolder, Sylvain Rety, Jean-Paul Hurier, L’Odyssee

BEST COSTUME

Anais Romand, La Danseuse

BEST SET DESIGN

Jérémie D Lignol, Chocolat

BEST SHORT FILM

Maman(s), Maimouna Doucouré
Vers La Tendresse, Alice Diop

HONORARY CESAR

George Clooney