środa, 1 lutego 2017

Nagroda im. Munka z niespodzianką

Ceremonia wręczenia nagrody
Znani są już laureaci Nagrody im. Andrzeja Munka, którą doceniani są debiutujący polscy reżyserzy i operatorzy. Jury wypowiedziało się odważnie w temacie.

Oto komunikat oficjalny:

Jury Konkursu im. Andrzeja Munka w składzie:
1. Xawery Żuławski
2. Radek Ładczuk
3. Sebastian Buttny
4. Michał Sobociński
5. Kalina Alabrudzińska
6. Michał Dymek
zdecydowało się przyznać:

Nagroda im. Andrzeja Munka za Najlepszą Reżyserię: JOAQUIN DEL PASO za reżyserię filmu "Maquinaria Panamericana"

UZASADNIENIE:
Za dojrzałość artystyczną i świeżość debiutanta w jednym. Za szacunek dla tradycji wielkich autorów kina, ale skuteczne poszukiwanie indywidualnego języka, stylu i poczucia humoru. Za traktowanie filmu jako pojazdu zabierającego widownię w fascynującą podróż po świecie fizycznym i metafizycznym. Za potraktowanie upadku fabryki w sposób poetycki i intymny, osiągając w ten sposób nienachalny a ciekawy obraz współczesnego świata. Za zdjęcia na taśmie filmowej, których wyjątkowy urok przypomina, że nie wszystko da się nakręcić na cyfrze. Za rywalizację z innymi filmami tej edycji konkursu, których poziom artystyczny sprawił nam wielką przyjemność. Wreszcie, ze względu na wyjątkowy sens i charakter Nagrody im. Andrzeja Munka, za wzbudzenie w nas przekonania, że autor tego filmu wkrótce stanie się osobą, której będziemy szukali w programach najlepszych festiwali filmowych i repertuarów kin.

Nagroda im. Andrzeja Munka za Najlepsze Zdjęcia – PAWEŁ CHORZĘPA za zdjęcia do filmu „Zud” w reżyserii Marty Minorowicz:

UZASADNIENIE:
Za silne i dojrzałe fabularne zdjęcia wykreowane bardzo skromnymi środkami w warunkach dokumentalnych. Za umiejętność stawiania kamery w odpowiednim miejscu i ukazania nadziei w opowiedzianej historii.

Laureaci otrzymują nagrody finansowe w wysokości 10 000 zł każda. Organizatorem Konkursu jest Szkoła Filmowa w Łodzi.