środa, 8 lutego 2017

MKiDN wsparło wydarzenia filmowe


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru dotyczącego wsparcia organizacji wydarzeń filmowych w 2017 roku.

W gronie dofinansowanych znalazło się kilkadziesiąt znaczących filmowych wydarzeń. Najwyżej przez Ministerstwo oceniony został i finansowo wsparty Festiwal Filmowy w Gdyni. Na edycje 2017-2019 przeznaczono po 600 tysięcy złotych. Wśród dofinansowanych wydarzeń znalazły się m.in.: Lubuskie Lato Filmowe, Kino na Granicy, Tofifest, Nowe Horyzonty, Dwa Brzegi, Młodzi i Film, Warszawski Festiwal Filmowy, Cinergia, Etiuda&Anima.

Najwyżej obok Festiwalu w Gdyni dofinansowano program filmowy VII edycji Transatlantyka, który otrzymał 400 tysięcy złotych, Nowe Horyzonty i Warszawski Festiwal Filmowy wsparte po 300 tysięcy złotych oraz Festiwal Filmów Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci IX, który otrzymał 200 tysięcy złotych.

Jest też spore grono cenionych i bardzo udanych wydarzeń, które wsparcia nie otrzymały i zapewne będą się odwoływały od tej decyzji. Są to m.in.: Festiwal Integracja Ty i Ja, OKFA, Tydzień Kina Hiszpańskiego, Prowincjonalia, WAMA, Suspanse Film Festival w Kołobrzegu, Kamera Akcja, Zoom-Zbliżenia, Festiwal Filmów Kultowych, Spectrum.

PEŁNA LISTA OGŁOSZONA PRZEZ MKiDN znajduje się TUTAJ.

Podczas porannego ogłaszania wyniku naboru wydarzyła się rzecz zastanawiająca. Na początku na stronie ministerstwa publikowana była inna lista z wynikami, gdzie niektóre z poszczególnych punktów punktacji nie zgadzały się z późniejszą listą. Widać to na przykładzie m.in. festiwali Nowe Horyzonty i Warszawski Festiwal Filmowy (różnice w ocenie strategicznej). Fragment tego dokumentu publikuję poniżej.