wtorek, 21 lutego 2017

Co nowego przyniesie Script Pro 2017?


Trwa 7. edycja konkursu scenariuszowego Script Pro, który jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Corocznie to wydarzenie przynosi sporo ciekawych tekstów, z których nierzadko rodzą się niedługo potem interesujące propozycje filmowe. Do 5 marca można przesyłać swoje propozycje na ten konkurs.

Nagroda główna w konkursie to 15 tysięcy złotych. Druga nagroda to 12 tysięcy złotych, a trzecia to 8 tysięcy złotych. Jak na koszt powstania scenariusza nie są to wielkie kwoty, ale Script Pro daje coś więcej. Zauważone teksty trafiają na rynek, a ten otwiera przed autorami spore szanse na kontakty z producentami zainteresowanymi tekstami.

Jak piszą organizatorzy nagrody:

Script Pro jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów na początku kariery – zgłaszający może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Integralnym elementem Script Pro jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w formie konsultacji scenariuszowych przeprowadzonych w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.

Wśród wyróżnionych w konkursie scenariuszy, które następnie zostały przeniesione na ekran, znajdują się m.in. „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej (wg scenariusza Roberta Bolesty), „Bogowie” Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka, „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego (współautorem scenariusza jest Stanisław Warwas), „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego wg scenariusza Roberta Bolesty, czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).

Szczegóły konkursu znajdują się na www.scriptpro.pl