czwartek, 9 lutego 2017

Polska na Berlinale 2017


Już dziś startuje 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Mamy podczas tegorocznej edycji tego wydarzenie sporą reprezentację polskiego kina, sporo też będzie się działo wokół naszej kinematografii.

Polski Instytut Sztuki Filmowej zebrał dostępne informacje o obecności polskiego kina i polskich twórców na Berlinale. Jest dobrze! Oto fragmenty tej publikacji:

W Konkursie Głównym wystartuje film Agnieszki Holland zatytułowany „Pokot”, a film oceni jury w składzie: reżyser Paul Verhoeven (przewodniczący), producentka filmowa Dora Bouchoucha Fourati, artysta rzeźbiarz znany m.in. z instalacji przestrzennych Olafur Eliasson, aktorki Maggie Gyllenhaal i Julia Jentsch, aktor Diego Luna oraz scenarzysta Wang Quan'an.

"Pokot" może ubiegać się o następujące nagrody: Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film; Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora lub aktorki, za najlepszy scenariusz; nagrodę im. Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych perspektyw w sztuce filmowej oraz nagrody za najlepsze zdjęcia, muzykę, montaż czy kostiumy. "Pokot" podlega ocenie także niezależnych gremiów, m.in. jury FIPRESCI czy jury ekumenicznego.

Film zostanie zaprezentowany widzom w następujących dniach:
12.02, 16:00 Berlinale Palast
13.02, 09:30 Friedrichstadt-Palast
13.02, 12:00 Haus der Berliner Festspiele
14.02, 12:15 Zoo Palast 1
19.02, 21:30 Haus der Berliner Festspiele

W Konkursie Berlinale Shorts zaprezentowany zostanie film dokumentalny "Miss Holocaust". I tutaj do wygrania jest Złoty Niedźwiedź, ale też nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Daty prezentacji filmu to:
11.02, 16:00  CinemaxX 5
13.02, 22:00 CinemaxX 3
14.02, 17:00 Colosseum 1
16.02, 16:00 CinemaxX 5 

W konkursowej sekcji Generation 14plus pokazane zostaną "Królewicz Olch" Kuby Czekaja i zrealizowany w Wielkiej Brytanii "Butterfly Kisses" Rafała Kapelińskiego. Ten drugi to pełnometrażowy debiut reżysera m.in. krótkometrażowej „Emilka płacze”. W filmie zagrała m.in. Małgorzata Ścisłowicz ("Wesele", "Dzień Świra"). Polska aktorka gra samotną matkę głównego bohatera, który  niespodziewanie odkrywa mroczne tajemnice własnej osobowości. Polskim koproducentem obrazu jest firma Solopan.

Daty projekcji filmu "Królewicz Olch":
16.02, 17:00  HKW
17.02, 10:30  CinemaxX 1
18.02, 14:00 CinemaxX 3

Daty projekcji filmu "Butterfly Kisses":
11.02, 20:00 HKW
13.02, 15:30 Cubix 8
16.02, 15:30 Zoo Palast 1

W sekcji Forum zaprezentowany zostanie najnowszy film Grega Zglińskiego „Zwierzęta”. Greg Zglinski ("Cała zima bez ognia", "Wymyk", serial "Paradoks") jest nie tylko reżyserem, ale wspólnie z Jörgiem Kaltem również współtwórcą scenariusza. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Jaxa. To szwajcarsko-austriacko-polska koprodukcja.

Daty projekcji:
13.02, 19:30 Zoo Palast 2
15.02, 13:45 CineStar 8
16.02, 18:30 City Kino Wedding
16.02, 20:00 Cubix 9
18.02, 16:30 CineStar 8

W sekcji Forum Expanded będzie można obejrzeć "Serce miłości" i "Rudzienko". Ten segment sekcji Forum powstał w roku 2006 i poświęcony jest pracom na pograniczu filmu i eksperymentu, poszerzającym tradycyjne spojrzenie na kino.

Daty projekcji filmu "Serce miłości":
11.02, 16:30 Akademie der Künste
12.02, 20:00 Kino Arsenal 1

Daty projekcji filmu "Rudzienko":
15.02, 15:00  Kino Arsenal 1
17.02, 19:00 Akademie der Künste

W sekcji Berlinale Special pokazany zostanie film dokumentalny "Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow". To współfinansowana przez PISF koprodukcja, za którą stoją: Max Tuula (Marx Film), Maria Gavrilova, oraz Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska (Message Film) i Czeska Telewizja. Montażu wielogodzinnego materiału zbieranego przez blisko dwa lata dokonał polski dokumentalista i montażysta Michał Leszczyłowski, od lat mieszkający i pracujący w Szwecji. Obraz opowiada o kulisach odbywającego się w Rosji procesu ukraińskiego reżysera filmowego Olega Sencowa, oskarżonego o terroryzm i skazanego na 20 lat  kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Reżyser Askold Kurow w filmie obserwuje bezduszne procedury procesu oraz wysiłki rodziny, przyjaciół i prawników Olega, by ocalić go od więzienia. Śledztwo Kurowa stopniowo odsłania absurd i przerażającą kafkowską historię o tym, jak każdy może stać się ofiarą bezlitosnej machiny państwowej.

Daty projekcji:
11.02, 15:00 Haus der Berliner Festspiele (pokaz z okazji 30-lecia Europejskiej Akademii Filmowej)
12.02, 18:00 Cubix 8
16.02, 18:00 Cubix 8

W Panoramie będzie można obejrzeć współfinansowana przez PISF gruzińsko - rosyjsko – polska film "Zakładnicy" ("Hostages") w reżyserii Rezo Gigineishvilego. Akcja filmu opartego na prawdziwych wydarzeniach toczy się w roku 1983. Grupa zbuntowanych młodych ludzi próbuje porwać samolot w sowieckiej Gruzji. Obraz opowiada historię ich porażki i jej skutków. Młodemu reżyserowi w błyskotliwym scenariuszu udało się oddać wielkie napięcie towarzyszące przygotowaniom do porwania, a także chaos towarzyszący samej akcji na pokładzie samolotu. Polskim producentem filmu jest firma Extreme Emotions i Ewa Puszczyńska, a za montaż odpowiada Jarosław Kamiński.

Daty projekcji:
10.02, 17:30 CineStar 3
12.02, 19:15 Zoo Palast 2
15.02, 21:30 Zoo Palast 1
16.02, 13:00 CinemaxX 7
18.02, 21:30 Zoo Palast 1

Zofia Wichłacz jest jedną z bohaterek 20 edycji Shooting Star. Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EPF), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. W ciągu całego roku aktorzy z tytułem Shooting Star odwiedzą wiele międzynarodowych festiwali filmowych, wezmą udział w warsztatach i spotkaniach jako nowi ambasadorzy kina europejskiego

Jakub Gierszał znalazł się wśród 10 Europeans to Watch, którą przygotował amerykański Variety. 11 lutego odbędzie się specjalna gala poświęcona wyróżnionym Europejczykom, której współorganizatorem jest magazyn Variety oraz Medienboard Berlin-Brandenburg. W tym roku Słowenię będzie reprezentować często tworzący w Polsce reżyser Mitja Okorn ("Listy do M.", "Planeta Singli").

Berlinale Talents (poprzednia nazwa Talent Campus) to warsztaty przeznaczone dla młodych filmowców, organizowane przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie już po raz 17. W tegorocznej edycji wydarzenia udział bierze aż 11 osób z Polski: Kasia Adamik, Agnieszka Elbanowska (z projektem dokumentalnym w ramach Doc Station "Pray for Peace, Train for War"), Agnieszka Zwiefka, Julia Popławska, Justyna Tafel (z projektem "Safe'n'Quiet" w ramach Script Station), Filip Jacobson, Katarzyna Szczerba (dźwięk), Katarzyna Boniecka (montaż), Daria Wiktoria Kopiec (scenografia), Anna Gawlita (producentka), Tomasz Ciesielski (montaż). Berlinale Talents 2017 odbywa się w dniach od 11 do 16 lutego. 14 lutego z uczestnikami warsztatów spotka się reżyserka Agnieszka Holland.

W sekcji Perspektive Deutsches Kino prezentującej 14 najnowszych filmów z Niemiec zostanie pokazany film fabularny "Kontener" w reżyserii debiutanta Sebastiana Langa. W tej kameralnej i mrocznej opowieści o dwóch Polkach mieszkających w Brandenburgii i pracujących w mleczarni zagrały Joanna Drozda i Anka Graczyk. W ramach retrospektywy prezentującej nieoczywistą klasykę kina science fiction pokazane zostaną 3 filmy polskich twórców: "Test pilota Pirxa" Marka Piestraka, "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego, a także "O-bi, O-ba. Koniec cywilizacji" Piotra Szulkina. Podczas 67. Berlinale odbędą się także warsztaty FilmLab Warszawa Berlin, w których będą uczestniczyć: Grzegorz Jaroszuk z projektem "Inwardness" (pitching projektu z Kamilą Kuś), Roman Przylipiak i Tomasz Morawski z projektem "Arkadia Stadt" i Alicja Jagodzińska z projektem "YouTuber" (pitching z Joanną Satanowską - reżyserką).

Na berlińskim Co-Production Market 2017 zostaną zaprezentowane dwa projekty polskich twórców: "Eloe" Piotra Złotorowicza (prod. Lava Films) oraz "Charlatan" Agnieszki Holland (prod. Marlene Film Production).

W ramach towarzyszących festiwalowi Targów obok tytułów obecnych w programie tegorocznego festiwalu prezentowane są m.in. następujące polskie filmy oraz koprodukcje: "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" Marii Sadowskiej, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noëlle, "Plac zabaw" Bartosza M. Kowalskiego czy "Szatan kazał tańczyć" Katarzyny Rosłaniec. Na targach obecne będą również filmy będące w fazie produkcji - m.in. "Zimna wojna" (Cold War) Pawła Pawlikowskiego. Ta międzynarodowa koprodukcja ma już agentów sprzedaży - są to firmy MK2 Films i Protagonist Pictures.

[materiał opracowany na podstawie www.pisf.pl / Marta Sikorska]