wtorek, 7 lutego 2017

„Wołyń” na czele nominacji do Orłów 2017


Zgodnie z przewidywaniami i wczorajszymi moimi spekulacjami „Wołyń”, „Ostatnia rodzina” i „Jestem mordercą” znalazły się w zdecydowanym finale nominacji do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej. Dokumentalna „Komunia” otrzymała aż trzy nominacje do Orłów.

„Wołyń” zdobył rekordową w tym roku liczbę 14 nominacji do Orłów, we wszystkich kategoriach w których mógł być nominowany. Tym samym filmowi przypadły w udziale m.in. wszystkie nominacje aktorskie, które otrzymali: Michalina Łabacz (druga nominacja w kategorii Odkrycie), Arkadiusz Jakubik, Izabela Kuna i Jacek Braciak. 10 nominacji zdobyła „Ostatnia rodzina”, w tym trzy za kreacje aktorskie Aleksandry Koniecznej, Andrzeja Seweryna i Dawida Ogrodnika. Trzeci film ze znaczącą liczbą nominacji to „Jestem mordercą”, który będzie rywalizował o 9 Orłów, w tym także trzy za role aktorskie Mirosława Haniszewskiego, Agaty Kuleszy i ponownie Arkadiusza Jakubika. Wojciech Smarzowski i Maciej Pieprzyca są na liście nominacji wymienieni po trzy razy, ale w kategorii Najlepszy Film nagroda powinna wskazywać na producentów a nie reżyserów. W komunikacie Polskiej Akademii Filmowej nie ma informacji o nominacjach w kategorii Nagroda Publiczności, a zwyczajowo otrzymują je filmy nominowane w kategorii Najlepszy Film. Wtedy należałoby trzem najważniejszym filmom dorzucić po jednej nominacji.

O nagrody aktorskie poza wspomnianymi rywalizować będą także Dorota Kolak (najlepsza rola w „Zjednoczonych Stanach Miłości”) i Agata Buzek (rola drugoplanowa w „Niewinnych”). Bardzo silna jest kategoria doceniająca najlepszy montaż, bowiem nominacje otrzymali twórcy aż pięciu filmów. W tym gronie znalazła się m.in. dokumentalna „Komunia”, która Annie Zameckiej przyniosła też nominację w kategorii doceniającej pełnometrażowe dokumenty oraz w kategorii Odkrycie. W tej ostatniej docenieni zostali także Michalina Łabacz i Jan P. Matuszyński. O tytuł najlepszego dokumentu, poza „Komunią”, rywalizowały będą „Bracia” i „Mów mi Marianna” (niestety zabrakło miejsca dla „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”). Zgodnie z oczekiwaniami wśród najlepszych seriali znalazły się: „Artyści”, „Belfer” a dodatkowo 10. sezon „Rancza”. Wśród filmów europejskich zaś są, tak jak przewidywałem, „Syn Szawła”, „Ja, Daniel Blake” oraz „Boska Florence”.

Śladowe nominacje do Orłów 2017 są udziałem „Zjednoczonych Stanów Miłości” (2), „Niewinnych” (2) oraz m.in. „Wszystkich nieprzespanych nocy”, „Baby Bump”, „Na granicy”. Żadnych nominacji nie zdobyły m.in.: "Ederly", "Plac zabaw", "Szczęście świata". Pominięto też znaczący dokumentalny "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" Pawła Łozińskiego.

7 marca odbędzie się spotkanie z nominowanymi i wtedy poznamy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Wręczenie nagród zaplanowano na 20 marca, a transmisję z wydarzenia przeprowadzi Canal+, a nie jak to było w zwyczaju TVP. O zmianie tej wypowiedział się Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej: Przez ostatnich 18 lat  Telewizja Polska transmitowała Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. Dziś chcemy za te lata podziękować TVP, a przede wszystkim jej pracownikom i współpracownikom, którzy przy każdej z 18-stu ceremonii wręczenia Orłów współpracowali z nami z wielkim zaangażowaniem i sercem dla chwały polskiego kina i jego twórców.  Cieszymy się, że 19 edycję Orłów przygotujemy z najbardziej filmowym kanałem, który rozpoczął wspieranie polskiego kina  trzy lata przed powstaniem Polskich Nagród Filmowych. Ten znak, który widnieje w czołówkach wielu wspaniałych polskich filmów, w tym roku po raz pierwszy będzie również wspierał polskie filmowe Orły. Zapraszamy na transmisję wręczenia Orłów w CANAL+ już 20 marca!  I choć oficjalnie tego nie napisano, wygląda na to, że transmisja z gali wręczenia Orłów będzie odkodowana.

Nazwiska nominowanych odczytywali laureaci i nominowani poprzednich edycji Orłów, członkowie Polskiej Akademii Filmowej: Agnieszka Holland, Artur Żmijewski, Janusz Gajos, Łukasz Palkowski, Jacek Borcuch, Olga Frycz, Kinga Dębska, Wojciech Żogała, Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart, Bartosz Putkiewicz, Michał Czarnecki, Dorota Roqueplo, Grażyna Torbicka, Wiktor Zborowski i Dariusz Jabłoński.

PEŁNA LISTA NOMINACJI:

NAJLEPSZY FILM
– "Jestem mordercą", reż. Maciej Pieprzyca
– "Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński
– "Wołyń", reż. Wojciech Smarzowski

NAJLEPSZA REŻYSERIA
– Maciej Pieprzyca, "Jestem mordercą"
– Jan P. Matuszyński, "Ostatnia rodzina"
– Wojciech Smarzowski, "Wołyń"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
– Maciej Pieprzyca, "Jestem mordercą"
– Robert Bolesto, "Ostatnia rodzina"
– Wojciech Smarzowski, "Wołyń"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA
– Aleksandra Konieczna, "Ostatnia rodzina"
– Michalina Łabacz, "Wołyń"
– Dorota Kolak, "Zjednoczone stany miłości"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA
– Mirosław Haniszewski, "Jestem mordercą"
– Andrzej Seweryn, "Ostatnia rodzina"
– Arkadiusz Jakubik, "Wołyń"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
–  Agata Kulesza, "Jestem mordercą"
–  Agata Buzek, "Niewinne"
–  Izabela Kuna, "Wołyń"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
–  Arkadiusz Jakubik, "Jestem mordercą"
–  Dawid Ogrodnik, "Ostatnia rodzina"
–  Jacek Braciak, "Wołyń"

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
– Paweł Dyllus, "Jestem mordercą"
– Jerzy Zieliński, "Letnie przesilenie"
– Kacper Fertacz, "Ostatnia rodzina"
– Piotr Sobociński, "Wołyń"

NAJLEPSZA MUZYKA
– Bartłomiej Gliniak, "Na granicy"
– Maciej Zieliński, "Sługi boże"
– Mikołaj Trzaska, "Wołyń"

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
– Joanna Wójcik, "Jestem mordercą"
– Joanna Macha, "Niewinne"
– Jagna Janicka, "Ostatnia rodzina"
– Marek Zawierucha, "Wołyń"

NAJLEPSZY MONTAŻ
– Leszek Starzyński, "Jestem mordercą"
– Agnieszka Glińska, Anna Zamecka, Wojciech Janas, "Komunia"
– Paweł Laskowski, "Wołyń"
– Dorota Wardęszkiewicz, "Wszystkie nieprzespane noce"
– Beata Walentowska, "Zjednoczone stany miłości"

NAJLEPSZE KOSTIUMY
– Aleksandra Staszko, "Baby Bump"
– Emilia Czartoryska, "Ostatnia rodzina"
– Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska, "Wołyń"

NAJLEPSZY DŹWIĘK
– Marek Wronko, "Wszystko gra"
– Małgorzata Lewandowska, Andrzej Lewandowski, "Sprawiedliwy"
– Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela, "Wołyń"

ODKRYCIE ROKU
– Anna Zamecka, Reżyseria - "Komunia"
– Jan P. Matuszyński, Reżyseria - "Ostatnia rodzina"
– Michalina Łabacz, Główna Rola Kobieca - "Wołyń"

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY
– "Bracia", reż. Wojciech Staroń
– "Komunia", reż. Anna Zamecka
– "Mów mi Marianna", reż. Karolina Bielawska

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY
–  "Artyści", reż. Monika Strzępka
–  "Belfer", reż. Łukasz Palkowski
–  "Ranczo" sezon 10, reż. Wojciech Adamczyk

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI
– "Boska Florence", reż. Stephen Frears
– "Ja, Daniel Blake", reż. Ken Loach
– "Syn Szawła", reż. Laszlo Nemes

***

Informacja prasowa Polskiej Akademii Filmowej (fragmenty):

Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się 16 stycznia 2017 roku tradycyjnym wysłaniem kart przez wiodącą na rynku firmę doradczo-audytorską PwC do ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Pierwsza tura głosowania zakończyła się o północy 2 lutego.
Do dziś – do momentu publicznego otwarcia kopert – wyniki głosowania członków Polskiej Akademii Filmowej znane były jedynie PwC.

Polskie Nagrody Filmowe są przyznawane za najwyższe osiągnięcia w 19 kategoriach. Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych kandydowało 51 filmów, w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Akademii wybierali spośród 92 produkcji, a w kategorii Najlepszy Serial Fabularny spośród 10 tytułów.

Spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia odbędzie się 7 marca. Ceremonia Orłów została zaplanowana na 20 marca 2017 roku i po raz pierwszy będzie miała miejsce na antenie CANAL+.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były:
„Historia kina w Popielawach” (1999),
„Dług” (2000),
„Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2001),
„Cześć, Tereska” (2002),
„Pianista” (2003),
„Zmruż oczy” (2004),
„Wesele” (2005),
„Komornik” (2006),
„Plac Zbawiciela” (2007),
„Katyń” (2008),
„33 sceny z życia” (2009),
„Rewers” (2010),
„Essential Killing” (2011),
„Róża” (2012),
„Obława” (2013),
„Ida” (2014),
„Bogowie” (2015),
„Body/Ciało” (2016).

W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny w ubiegłych latach nagrodę otrzymały filmy: „Wirtualna wojna” w reżyserii Jacka Bławuta (2103), „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej (2014), „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy (2015) oraz „Aktorka” w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej (2016).

Najlepszymi serialami poprzednich edycji Polskich Nagród Filmowych były produkcje: „Czas honoru – Powstanie” w reż. Jana Hryniaka (2015) oraz „Prokurator” w reżyserii Jacka Filipiaka i Macieja Pieprzycy (2016).

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl

***

Blog "Spór w kinie" typuje nominacje.