poniedziałek, 6 lutego 2017

Festiwal w Gdyni ze znaczącymi zmianami


W regulaminie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nastąpiły znaczące zmiany. Połączone zostały funkcje Dyrektora Festiwalu i Dyrektora Programowego. Na czele festiwalu w Gdyni stanął Leszek Kopeć.

W oficjalnym komunikacie o zmianach w regulaminie przeczytać można:

Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dokonał zmiany w regulaminie Festiwalu i zdecydował o połączeniu funkcji Dyrektora Festiwalu i Dyrektora Programowego.
Komitet Organizacyjny powierzył tę funkcję dotychczasowemu Dyrektorowi Festiwalu Leszkowi Kopciowi.

Po wysłuchaniu prezentacji kandydatów na stanowisko Dyrektora Programowego Festiwalu, Komitet Organizacyjny wysoko ocenił przedstawione propozycje programowe i postanowił:

1. Powierzyć stanowisko Przewodniczącego Rady Programowej Festiwalu Panu Wojciechowi Marczewskiemu.
2. Zaprosić do udziału w pracach Rady Programowej Panów Michała Oleszczyka i Jana Pawlickiego.

W zamieszczonych i dostępnych informacjach nie ma wzmianki o funkcji Dyrektora Artystycznego festiwalu, którą to funkcję od trzech lat pełnił Michał Oleszczyk, a przed nim Michał Chaciński. Dzięki ich pracy festiwal zyskał charakter, a w Konkursie Głównym prezentowano „tylko” filmy wartościowe, które przeszły przez żmudny proces kwalifikacyjny. Jak teraz będzie wyglądał Konkurs?

W latach poprzedzającym prace obu Michałów, do Konkursu Głównego trafiała większość zgłoszonych polskich filmów. Czyżby miano wrócić do takiego sposobu prezentacji filmów, a autorski charakter programu nie będzie już kontynuowany? Nowy dyrektor nie daje złudzeń.  – To nie jest festiwal autorski – wyjaśnia Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu. – Chcieliśmy tą decyzją podkreślić, że najważniejszą i najgłośniej komentowaną decyzję, czyli kwalifikowanie filmów do Konkursu Głównego, podejmuje kolegialne ciało, komisja selekcyjna wyłaniania spośród członków rady programowej. Leszek Kopeć to osoba bardzo zasłużona dla festiwalu, od lat w ścisłym jego kierownictwie. Czy uda mu się odpowiednio poruszać pomiędzy oczekiwaniami branży a możliwościami festiwalu? Jakie zmiany zaproponuje, w jakim kierunku pójdzie festiwal?

W latach poprzednich o kształt ostateczny programu Konkursu Głównego toczyły się zażarte boje w komitecie organizacyjnym. Dyrektor Artystyczny walczył o niektóre filmy, ale wiele innych (z różnych powodów, także mierności artystycznej) nie otrzymywało możliwości rywalizacji o nagrody. To był zawsze poważny problem w ścisłym kierownictwie festiwalu i wśród twórców, których filmy nie otrzymywały zaproszenia do udziału w Konkursie Głównym. Corocznie kończyło się to zakulisowymi awanturami, licznymi telefonami, próbami nacisku na organizatorów. I wydaje się, że przez lata udawało się bronić niezależności programu festiwalu w Gdyni. W jakim kierunku pójdzie nowe kierownictwo festiwalu? Czy jak przewidują niektórzy program Konkursu Głównego zostanie rozbudowany/powiększony? Czas pokaże. Michał Oleszczyk i Jan Pawlicki trafili do Rady Programowej, ale jak pisze sam Oleszczyk jest to jedynie udział symboliczny, bowiem o kształcie programu decyduje Komitet Organizacyjny.

Tegoroczny festiwal w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września. Wkrótce rusza nabór filmów.

***

Michał Oleszczyk na Facebooku zamieścił taki wpis:
Właśnie zostałem poinformowany telefonicznie, że decyzją Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Filmowego w Gdyni moja kadencja jako dyrektora artystycznego Festiwalu nie została przedłużona. Dziękuję kontrkandydatom na to stanowisko: Wojciechowi Marczewskiemu i Janowi Pawlickiemu, za zaszczytną dla mnie konkurencję. Dziękuję wszystkim osobom, z którymi współtworzyłem przez ostatnie trzy lata tę imprezę. Była to przygoda mojego życia, w którą wlałem całą swoją energię i pasję -- a nagrodą za nią było poznanie fantastycznych polskich filmowców, których pracę i talent ogromnie podziwiam. Gratuluję Leszkowi Kopciowi objęcia potrójnej funkcji dyrektora Festiwalu, dyrektora programowego Festiwalu i dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, prezentującej filmy w Konkursie Młodego Kina. Co najważniejsze: dziękuję fantastycznej ekipie, bez której nie byłoby tej imprezy. Oni wiedzą, o kim mówię. Kochani, jesteście najlepsi.

***

I jeszcze sylwetka Jana Pawlickiego, jednego z trzech kandydatów na Dyrektora Programowego festiwalu. Urodził się w 1978 roku, jest dziennikarzem i scenarzystą. W latach 2005-2007 reporter TVN, w latach 2007-2008, dziennikarz Discovery Historia. W latach 2008-2010 pracownik TVP, m.in. wiceszef redakcji publicystyki TVP Info. W latach 2013-2015 związany z TV Republika. W okresie styczeń - lipiec 2016 dyrektor Programu 1 TVP, od lipca pełnomocnik zarządu TVP ds. utworzenia Agencji Kreacji Filmów i Seriali [na podstawie filmpolski.pl].

***

Prywatnie napiszę, że to wielka szkoda, że Michał Oleszczyk nie może kontynuować swojej pracy dla festiwalu w Gdyni na stanowisku Dyrektora Artystycznego. Z niepokojem więc, ale też z nadziejami wypatruję nadchodzących zmian. Bo co mi pozostaje? Gdynię znam od prawie 20 lat, wiele się w tym czasie wydarzyło, wiele było zmian i wizji. Pozostaje mieć nadzieję, że organizatorzy nie zepsują dobrej marki naszego najważniejszego festiwalu polskich filmów.