sobota, 18 lutego 2017

Berlinale 2017. Nagrody rozdane. „Pokot” doceniony


Jury pod przewodnictwem Paula Verhoevena za najlepszy film 67 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego uznało węgierski „Testről és lélekről” w reżyserii Ildikó Enyedi. Agnieszka Holland za film "Pokot" otrzymała Nagrodę im. Alfreda Bauera za ukazanie „nowej perspektywy w kinie”.

Trzeci rok z rzędu na festiwalu w Berlinie polski film brał udział w Konkursie Głównym i po raz trzeci zdobył na nim jedną z najważniejszych nagród. Agnieszka Holland za film „Pokot” otrzymała Nagrodę im. Alfreda Bauera dla filmu szukającego „nowej perspektywy w kinie”. W 2009 roku tę samą nagrodę otrzymał Andrzej Wajda za "Tatarak".

Najlepszym filmem festiwalu uznano węgierski „Testről és lélekről” (On Body and Soul) w reżyserii Ildikó Enyedi, który kilka godzin wcześniej doceniony został też przez Jury Ekumeniczne oraz krytyków z Fipresci. W recenzji na stronie wyborcza.pl przeczytać można: Zaczyna się obrazami krów – zamkniętych w klatkach, zabijanych, obdzieranych ze skóry, a w końcu ćwiartowanych. Po podłodze płyną litry krwi. Jesteśmy w rzeźni. Wśród pracowników jest m.in. tylko pozornie gruboskórny szef oraz nowa, nieco autystyczna specjalistka od klasyfikacji mięsa. Między tym dwojgiem stopniowo rodzi się uczucie. Ale nie może wybrzmieć – bohaterom brakuje języka, by je pokazać i o nim opowiedzieć. Zbyt prosto, przez zbyt wykoncypowany pomysł reżyserka buduje w „On Body and Soul” metaforę. Ale i tak jest to metafora poruszająca. Enyedi pokazuje zimny świat odarty z emocji i empatii. Zapełniony ludźmi, którzy nie umieją rozmawiać i tworzyć relacji. A jednak są rozpaczliwie tych relacji złaknieni.

Na podobieństwo pomiędzy "Pokotem" a zdobywcą Złotego Niedźwiedzia wskazywali w czasie festiwalu dziennikarze. – Nie widziałam tego filmu, ale może to jakiś znak – mówiła w Berlinie Agnieszka Holland. – Oba filmy pochodzą z postkomunistycznej Europy, która przechodzi teraz w bardziej autorytarną wersję demokracji. Oba zostały zrobione przez kobiety.


Drugą co do ważności nagrodę otrzymał film "Felicite", za reżyserię doceniono Aki Kaurismakiego. Najlepszy debiut to "Summer 1993".

Pełna lista nagrodzonych:

ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ DLA NAJLEPSZEGO FILMU
Testről és lélekről, Ildikó Enyedi

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ / WIELKA NAGRODA JURY
Félicité, Alain Gomis

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ / NAGRODA ALFREDA BAUERA
Pokot, Agnieszka Holland

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ ZA REŻYSERIĘ
Aki Kaurismaki, The Other Side Of Hope

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ DLA NAJLEPSZEJ AKTORKI
Kim Min-hee, On The Beach At Night Alone

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ DLA NAJLEPSZEGO AKTORA
Georg Friedrich, Bright Nights

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ ZA NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Sebastian Lelio, Gonzalo Maza, A Fantastic Woman

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ ZA WKŁAD ARTYSTYCZNY
Dana Bunescu, montażystka, Ana, Mon Amour

GLASHUTTE DOCUMENTARY AWARD
Ghost Hunting

NAJLEPSZY DEBIUT
Summer 1993

ZŁOTY NIEDŹWIEDŹ DLA NAJLEPSZEGO FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO
Small Town

SREBRNY NIEDŹWIEDŹ DLA FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO
Reverie In The Meadow

AUDI SHORT FILM AWARD
Street Of Death

Lista pozostałych pozaregulaminowych nagród festiwalu w Berlinie znajduje się tutaj.