środa, 1 lutego 2017

"Pokot" - zwiastun międzynarodowy i polski


Widzowie kin w miniony weekend mogli obejrzeć pierwszy zwiastun filmu "Pokot" Agnieszki Holland. Jednak to nie ta krótka produkcja wideo pojawiła się w internecie, a zwiastun przeznaczony na rynki międzynarodowe i zapewne na festiwal w Berlinie, gdzie film wystartuje w Konkursie Głównym. W każdym razie porównując obie zapowiedzi, ta zagraniczna znacznie ciekawiej przybliża nadchodzący film Agnieszki Holland. AKTUALIZACJA. Pojawił się też polski zwiastun.

Główną bohaterką filmu Agnieszki Holland jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka. Kobieta mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną?

Autorkami scenariusza są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk (na podstawie powieści tej drugiej „Prowadź swój pług przez kości umarłych”), za zdjęcia odpowiada Jolanta Dylewska, muzykę stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz. W obsadzie znaleźli się m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc.

Film pojawi się w kinach 24 lutego.