wtorek, 7 lutego 2017

„Smoleńsk” wśród stu najgorszych filmów na IMDB


IMDB, największy portal filmowy na świecie, wśród licznych swoich rankingów prowadzi też ten poświęcony najgorzej ocenianych filmów w historii. W ocenie widzów, w setce takich produkcji z całego świata, mamy swojego przedstawiciela. To „Smoleńsk”.

Lista stu najgorzej ocenianych filmów na IMDB wygląda… przerażająco. Zestawienie to otwiera turecki „Kod Adi K.O.Z.” Celala Çimena z 2015 roku, a po drodze znajduje się wiele dobrze kojarzonych tytułów. Są tutaj m.in. znane i bardzo nieudane: dwa animowane filmy o Titanicu, „Totalny kataklizm”, „Glitter”, „Dracula 3000”, „Wielkie kino”, „Alone in the Dark: Wyspa cienia”, „Gigli”, „Bitwa o Ziemię”, „Kosiarz umysłów 2: Ponad cyberprzestrzenią”, „Dragonball: Ewolucja” i na koniec „Troll 2”. Wiele z filmów na tej liście to klasyki złego kina, zdecydowana większość to filmowe koszmary nie kwalifikujące się nawet na urokliwy i modny seans z „najgorszymi filmami w historii”.

Na 97. miejscu tej listy jest dziś (7.02.17) polski „Smoleńsk”, na szczęście jedyny przedstawiciel naszej kinematografii w tym zestawieniu. „Smoleńsk” trafił do kin 9 września i spotkał się z chłodnym przyjęciem. To historia śledztwa w sprawie katastrofy samolotu prezydenckiego z kwietnia 2010 roku. Film w polskich kinach obejrzało niema pół miliona widzów i choć oczekiwania były znacznie większe, to taka liczba widzów jest uznawana za bardzo dużą i plasuje „Smoleńsk” w czołówce najchętniej oglądanych polskich filmów 2016 roku (8. miejsce, 461 tysięcy widzów).