wtorek, 30 kwietnia 2019

Filmowy ORP Orzeł już zbudowany


Jak informują twórcy filmu „ORP Orzeł. Ostatni patrol”, scenografia przedstawiająca legendarny okręt podwodny jest już gotowa. Zdjęcia do filmu ruszają jeszcze w tym roku.

Przez ostatnie lata trwały przygotowania do stworzenia wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP Orzeł. W trackie przygotowań przeanalizowaliśmy dostępną dokumentację techniczną i konstrukcyjną polskiego okrętu podwodnego. Dzięki zaangażowaniu historyków, konsultantów oraz praktyków - osób które służyły na bliźniaczym okręcie ORP Sęp - udało nam się pieczołowicie zrekonstruować wnętrze okrętu. O efektach przekonacie się Państwo wkrótce! Zdjęcia do filmy zaczynamy już w tym roku. Premierę filmu zaplanowaliśmy na przyszły rok! – piszą na Facebooku twórcy filmu.

Film „ORP Orzeł. Ostatni patrol” zapowiadany jest już od wielu lat. To jedna z najważniejszych przyszłorocznych premier kinowych dla naszej kinematografii. Oficjalna data premiery wyznaczona jest na 2 października 2020 roku. Minie wtedy dokładnie 80 lat od zatonięcia naszego słynnego okrętu podwodnego.

Jeśli nic się nie zmieniło od ostatnich oficjalnych informacji, pochodzących sprzed dwóch lat, to reżyserem filmu będzie Jacek Bławut. Na początku 2017 roku informowano, że główne role w filmie zagrają  Adam Woronowicz, Antoni Pawlicki, Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Tomasz Schuchardt i Mateusz Kościukiewicz, ale dziś nie ma potwierdzenia, że są oni ciągle związani z projektem.

Wydaje się, że z projektem związany jest ciągle Jacek Bławut, bo to on wpadł na pomysł opowiedzenia tej historii. Zainspirował go finalny epizod wojennych losów - ostatni patrol i tajemnicze zaginięcie okrętu w 1940 roku. Ekipa ma w planie odtworzyć dwa tygodnie poprzedzające to niewyjaśnione do dziś wydarzenie. W prologu do filmu pokazane zostaną wcześniejsze losy statku - w tym słynna ucieczka „Orła” z estońskiego Tallina w 1939 roku i jego rejs do Anglii. Wszystko odbywa się w zamknięciu, w poczuciu totalnej klaustrofobii i zagrożenia - tłumaczy reżyser. I stąd tak ważne było zbudowanie odpowiedniej scenografii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz