sobota, 3 czerwca 2017

„21 x Nowy Jork” oficjalnie w kinach


Nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej film dokumentalny Piotra Stasika zatytułowany „21 x Nowy Jork” trafi do polskich kin.

Na dystrybucję filmu zdecydowała się firma Against Gravity, która premierę zapowiada na 21 lipca tego roku.

„21 x Nowy Jork” to intymny portret miasta i jego mieszkańców. Bohaterów poznajemy w nowojorskim metrze i wychodzimy za nimi na powierzchnię, by dowiedzieć się więcej o ich życiu, pragnieniach, namiętnościach, nadziejach i marzeniach – czasami zaprzepaszczonych a czasem jeszcze czekających na zrealizowanie. Zbiór historii składa się na emocjonalną opowieść o samotności towarzyszącej człowiekowi żyjącemu w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku.

Culture.pl tak pisze o filmie:

Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, rozczarowań i tęsknot. To transowy, poetycki dokument to portret miasta ludzi zagubionych. Sam pojechał do Nowego Jorku podczas realizacji swego poprzedniego filmu - "Dziennika z podróży". Zachwycony miastem, które nigdy nie zasypia, postanowił powrócić, by kamerą narysować portret tej amerykańskiej metropolii. Ale obraz, który kreśli na ekranie Piotr Stasik, zaskakuje. Można by powiedzieć - jak zwykle w przypadku tego reżysera.  […]Dokumentalny film Stasika z jednej strony przypomina poetyckie filmy Jarmuscha, z drugiej – transowe opowieści Gaspara Noego. Jest tu i melancholia, i transowy rytm. Jest wreszcie kilka historii i kilkoro bohaterów, których ujęcia na długo zapadają w pamięć. Choćby wrażliwy kilkuletni chłopiec oraz jego ojciec, psychoterapeuta, który swobodnie mógłby być jednym z bohaterów filmu Todda Solondza.