wtorek, 20 czerwca 2017

Daniel Day-Lewis kończy z aktorstwem


Daniel Day-Lewis, powszechnie uznawany za najwybitniejszego żyjącego aktora i trzykrotny zdobywca Oscara, oficjalnie kończy karierę aktorską.

60-letni Daniel Day-Lewis zagrał wiele wybitnych ról, a za „Moją lewą stopę”, „Aż poleje się krew” i „Lincolna” otrzymał Oscara dla najlepszego aktora. Nominacje otrzymał też za role w „Gangach Nowego Jorku” i „W imię ojca”. W tym roku w kinach pojawi się film Paula Thomasa Andersona „Phantom Thread”, który będzie pożegnaniem Daniela Day-Lewisa z zawodem.

Daniel Day-Lewis nie poinformował o powodach swojego odejścia z zawodu, ale rzeczniczka aktora potwierdziła tę wiadomość i wydała specjalne oświadczenie: Daniel Day-Lewis nie będzie już pracował jako aktor. Jest on ogromnie wdzięczny wszystkim swoim współpracownikom i publiczności, która go wspierała na przestrzeni lat. To prywatna decyzja aktora i nie będzie przez niego komentowana.

Daniel Day-Lewis zadebiutował w kinie w wieku 14 lat na planie filmu „Sunday, Bloody, Sunday”, gdzie zagrał dziecko. Po raz pierwszy krytyka zauważyła go w 1985 roku w „Mojej pięknej pralni” i w „Pokoju z widokiem”. Inne jego cenione role to „Ostatni Mohikanin”, „Wiek niewinności”, „Bokser”, „Czarownice z Salem”, „Nieznośna lekkość bytu” i „Nine: Dziewięć”.