niedziela, 25 czerwca 2017

Film Polańskiego w Polsce z datą premiery


Jest już znana oficjalna polska data premiery najnowszego filmu Romana Polańskiego. „Historia prawdziwa” pojawi się w kinach jeszcze w tym roku. Jest jednak mały problem.

Firma Monolith wyznaczyła polską datę premiery filmu „Historia prawdziwa” Romana Polańskiego na 25 grudnia. Trochę więc szkoda, że film zobaczymy później niż wcześniej. Wynika to zapewne z wielu czynników – polityki dystrybutora polskiego lub zagranicznego, ogólnej światowej polityki dystrybucyjnej względem tego filmu, rodzącej się szansy na docenienie podczas sezonu nagród lub jeszcze innych.

Na razie nie wiadomo czy „Historia prawdziwa” będzie dostępna wcześniej, na którymś z ogólnopolskich festiwali filmowych. Ja stawiam na premierę podczas Camerimage w Bydgoszczy, ale jest też kilka innych znaczących wydarzeń, które chciałby pokazać film Polańskiego u siebie.

„Historia prawdziwa” to powrót Romana Polańskiego do kina po czterech latach od nakręcenia „Wenus w futrze”. Scenariusz filmu „Prawdziwa historia” Polański napisał wraz z utytułowanym i cenionym Olivierem Assaysem („Sils Maria”, „Personal Shopper”). Tekst bazuje na znanej powieści autorstwa Delphine de Vigan, a jest to historia cenionej pisarki, która po wydaniu swojej najnowszej książki przechodzi przez trudny okres i staje się obiektem zainteresowania niezrównoważonej kobiety. W pisarkę wcieliła się Emmanuelle Seigner, a partneruje jej Eva Green.

Za muzykę do filmu odpowiada Alexandre Desplat, a autorem zdjęć realizowanych jesienią zeszłego roku jest Paweł Edelman, który z Polańskim nakręcił ostatnie filmy. PISF wsparł film produkcyjnie w kwocie ponad miliona złotych i tym samym „Historia prawdziwa” jest też naszą koprodukcją.