piątek, 23 czerwca 2017

„The Killing of a Sacred Deer” w Polsce. Jest data


Doceniony i nagrodzony w Cannes najnowszy film Yorgosa Lanthimosa zatytułowany „The Killing of a Sacred Deer” ma już polską datę premiery. Fani greckiego twórcy poczekać będą musieli na film do listopada.

Polska data premiery „The Killing of a Sacred Deer” wyznaczona została na 24 listopada, a wprowadzała film do polskich kin będzie firma Monolith. Wcześniej film będą mogli obejrzeć widzowie na jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce.

Główne role w filmie zagrali Nicole Kidman i Colin Farrell, a sam film został przyjęty w Cannes z mieszanymi uczuciami, ale przyniósł Lanthimosowi nagrodę za scenariusz.

Tytuł filmu Yorgosa Lanthimosa kojarzy się z książką René Girarda o pochodzeniu religii „Kozioł ofiarny”. Grecki reżyser zaczyna uwerturą muzyczną, jak kiedyś von Trier. W ciemnościach rozbrzmiewa chorał o ukrzyżowaniu. Po paru minutach pierwszy kadr: ręce chirurga i otwarte serce miotające się podczas operacji. Pacjent zmarł. Zostawił żonę i 16-letniego syna. Chirurg (Colin Farrell) czuje się odpowiedzialny za tę śmierć. Spotyka się z chłopcem, daje mu w prezencie zegarek. Jak się okaże, to był błąd. Chłopak zaczyna do niego lgnąć. Jego matka całuje dłonie chirurga, „tak delikatne, tak czyste”. Nie wiedzieć kiedy realistyczna opowieść rodzinna zamienia się w horror (w recenzjach pada tytuł „Lśnienie”) – czytam w recenzji na wyborcza.pl

Po „Kle” i „Lobsterze” jest Yorgos Lanthimos w absolutnej czołówce twórców światowego kina, ale też zdecydowanie jego kino dzieli widzów oraz krytyków. Cenię takich autorów…