piątek, 30 czerwca 2017

Ostatni film Krzysztofa Krauze w kinach


Znana jest już data ogólnopolskiej kinowej premiery filmu Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze zatytułowanego „Ptaki śpiewają w Kigali”. Najpierw jednak film obejrzą widzowie festiwalu w Karlowych Warach.

„Ptaki śpiewają w Kigali” reprezentują polską kinematografię w rywalizacji o nagrodę główną festiwalu w Karlowych Warach, który rozpoczyna się 30 czerwca. Widzowie w Polsce na ogólnopolską premierę będą musieli poczekać do 22 września, czyli w okolicach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czyżby dystrybutor próbował nam coś zasugerować?

Akcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”  rozpoczyna się w 1994 roku. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia realizowali: także nieżyjący już Krzysztof Ptak oraz Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kos Film, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Główną rolę w filmie gra Jowita Budnik.