środa, 28 czerwca 2017

Nie żyje Michael Nyqvist


W wieku 56 lat, po przegranej walce z nowotworem, zmarł szwedzki aktor Michael Nyqvist. Widzowie znali go z pierwszej trylogii „Millennium” oraz kilku amerykańskich filmów, typu „John Wick” czy „Mission: Impossible: Ghost Protocol”.

Po ukończeniu Szwedzkiej Akademii Teatralnej pracował głownie w teatrze, a przełom w karierze aktorskiej przyniosła mu rola w filmie „Tylko razem” (2000) Lukasa Moodyssona. Następnie wystąpił w kilkudziesięciu filmach, w tym: „Facet z grobu” (2002), „Jak w niebie” (2004), „Dzień i noc” (2004), „Moje matki” (2005). Był jednym z najpopularniejszych aktorów szwedzkich, uhonorowanym licznymi nagrodami, min. 2002 - Nagroda Guldbagge za najlepszą rolę męską (szwedzki Oscar), najlepszy aktor na festiwalu filmowym w Gijon (2003), najlepszy aktor na festiwalu filmowym w Mińsku (2006), nagroda publiczności – Guldbagge Gala 2006.

Międzynarodową popularność przyniosła mu rola Mikaela Blomkvista w ekranizacji serii książek z cyklu „Millennium”. W 2009 roku pojawił się film „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, potem kolejne dwie części, a po nich stworzono cały serial.

Sukces otworzył mu drogę do Hollywood, gdzie najczęściej wcielał się w postaci czarnych charakterów. Zagrał między innymi w filmach: „Porwanie”, „Mission: Impossible - Ghost Protocol”, „John Wick”, „Frank & Lola”, „Disconnect”, „The Girl in the Book”, “Kontrola absolutna”. Regularnie występował też w kinie europejskim, w takich filmach, jak m.in.: „Raport Europy”, „Dni i noce”, „Dziewczyna, która została królem”, „Osada Godność”. Na premierę czekają kolejne filmy z jego udziałem – „Radegund” i „Hunter Killer” oraz realizowany obecnie „Kursk” Thomasa Vinterberga.

Michael Nyqvist był także autorem wydanych w 2010 roku autobiograficznych wspomnień “Just After Dreaming” (“När barnet lagt sig”). Była to powieść łącząca wspomnienia z dzieciństwa oraz starania o odnalezienie w wieku 30 lat przez Nyqvista biologicznych rodziców.