niedziela, 4 czerwca 2017

Historyczny rekord „Wonder Woman”


[BOX OFFICE] „Wonder Woman” zadebiutowała na pierwszym miejscu amerykańskiego box office przynosząc 100 milionów dolarów wpływów. To najlepszy wynik otwarcia w USA osiągnięty przez kobietę-reżysera  i najlepsze w historii osiągnięcie filmu z superbohaterką w głównej roli.

W amerykańskich kinach wpływy na filmie wyniosły 100 milionów dolarów z 4165 ekranów. „Wonder Woman” wyreżyserowała Patty Jenkins i nigdy wcześniej film nakręcony przez kobietę, nie przekroczył 100 mln dolarów w weekend otwarcia w USA. Poza granicami  USA wpływy z 55 krajów sięgnęły 122,5 miliona dolarów. Globalny wynik filmu to 223 mln dolarów.

Kosztujący 150 mln dolarów „Wonder Woman” to dowód na to, że kobiety mogą świetnie radzić sobie z realizacją wysokobudżetowych produkcji. Ten sukces może otworzyć kobietom drogę do kręcenia większej liczby kosztownych filmów w Hollywood.

„Wonder Woman” jest 16 filmem o superbohaterach, który przekroczył 100 mln dolarów na starcie. Nowa produkcja pokonała m.in. dwie części „Thora”, pierwszego „Kapitana Amerykę” i pierwszego „Iron Mana”. Kobiece superbohaterki pojawiały się wcześniej w Hollywood w głównych rolach, ale nakręcone przed laty „Elektra” i „Kobieta-kot” poniosły spektakularne klapy.

Do tej pory rekord otwarcia filmu wyreżyserowanego przez kobietę należał do Sam Taylor-Johnson i jej filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, który w Walentynki 2015 przyniósł 85 mln dolarów.

„Wonder Woman” zbiera także rewelacyjne recenzje i przywraca wiarę w filmowe uniwersum DC Comics, po tym jak poległ m.in. „Batman V Superman”.

W amerykańskich kinach zadebiutowała też animacja „Kapitan Majtas”, która przyniosła 23,5 mln dolarów wpływów.

„Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara” w USA stracili 66 procent widzów i jest to największy spadek spośród wszystkich dotychczasowych filmów z tej serii. Wpływy w weekend wyniosły 21,6 mln dolarów, a w sumie sięgają 114,6 mln dolarów. Za granicą piąta część filmu sprzedaje się znacznie lepiej. Globalnie wpływy na filmie przekroczyły już 500 mln dolarów.

W tym momencie wpływy Disneya w międzynarodowym box office przekroczyły 2 miliardy dolarów.