sobota, 17 czerwca 2017

Zmarł reżyser „Rocky’ego” i „Karate Kid”


W wieku 81 lat zmarł John G. Avildsen, reżyser „Rocky’ego „ i „Karate Kid”. Avildsen zmarł 16 czerwca z powodu raka trzustki.

Avildsen zaczynał swoją karierę jako autor zdjęć filmowych, by ostatecznie zająć się reżyserią filmową. Pierwsze kroki stawiał asystując Arthurowi Pennowi i Otto Premingerowi. Jego debiut reżyserski powstał w 1969 roku. Po kilku pierwszych filmach Avildsen nakręcił przebój zatytułowany „Joe” z Susan Sarandon, a potem film „Ocalić tygrysa”, za który Jack Lemmon otrzymał Oscara.

Trzy lata później sam Avildsen otrzymał Oscara, za wyreżyserowanie swojego najlepszego i najbardziej znanego filmu – „Rocky’ego”, którego scenariuszem nie interesował się na początku w ogóle. Kolejne części „Rocky’ego” Sylvester Stallone nakręcił sam (Avildsen miał zająć się drugą częścią, ale do współpracy nie doszło) i dopiero w 1990 roku John G. Avildsen został zaproszony do wyreżyserowania piątej części filmu.

Kolejnym bardzo znanym i popularnym filmem tego twórcy był „Karate Kid”, którego pierwsza część powstała 1984 roku i był to jeden z największych przebojów ery wideo. Avildsen wyreżyserował także dwie kolejne części tej serii.

W jego reżyserskim dorobku były także: „Slow Dancing in the Big City”, „Wzór” z Marlonem Brando, komedia „Sąsiedzi” z Johnem Belushim i Danem Aykroydem, „Szczęśliwego nowego roku”, szkolny dramat „Wesprzyj się na mnie” z Morganem Freemanem, dramat bokserski „Zew wolności” oraz dramat rodeo „Osiem sekund”, który praktycznie zakończył reżyserską karierę tego twórcy. W 1999 roku powstał jeszcze „Inferno: Piekielna walka” z udziałem Jean-Claude’a Van Damme’a, ale... Według IMDB reżyser przygotowywał swój nowy film (Nate & Al) i miał być to jego powrót po dwudziestu latach przerwy.