wtorek, 27 czerwca 2017

Haneke, Złota Palma i in. Gutka premiery kinowe

Happy End
Znane są już daty premier oczekiwanych filmów, które znajdują się w dystrybucji firmy Gutek Film. Wśród zapowiadanych przez nich wydarzeń znajdują się m.in.: „Happy End” Michaela Haneke, zdobywca Złotej Palmy „The Square” oraz „Manifesto” z Cate Blanchett.

I spośród nowych filmów firmy Romana Gutka od „Manifesto” zacznę, bowiem ten artystyczny projekt pojawi się w polskich kinach 24 listopada. Ten film będzie jednym z wydarzeń tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty i zapewne wytrawni widzowie będą propozycją zachwyceni. I mnie projekt intryguje, a to z powodu 13 różnych wcieleń Cate Blanchett, o których branżowy "IndieWire" po premierze filmu na festiwalu Sundance napisał: „aktorski master class w wykonaniu Cate Blanchett". Jak pisze Gutek Film: Laureatka Oscara wciela się tu bowiem w aż trzynaście różnych postaci: gospodyni domowej, nauczycielki, robotnicy, wdowy, wokalistki punkowego zespołu, bezdomnego mężczyzny czy reporterki telewizyjnej. Każdy z jej bohaterów wygłasza na ekranie fragmenty słynnych artystycznych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów; malarzy i tancerzy; rzeźbiarzy i poetów; filozofów i architektów: Rodczenki, Apollinaire'a, Wiertowa, Jarmuscha, Malewicza, Tzary, Aragona, Bretona, Rainer, von Triera, Marksa, Maciunasa, Herzoga i wielu, wielu innych. Zrealizowany przez niemieckiego artystę Juliana Rosefeldta, dyskretnie zilustrowany muzycznie przez Nilsa Frahma i Bena Lukasa Boysena, Manifesto prezentowany był najpierw w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Dziś rozpoczyna swoje kolejne życie - tym razem jako film.

Nieco wcześniej, bo 3 listopada do kin wejdzie nagrodzony na tegorocznym Berlinale film „Po drugiej stronie” w reżyserii Akiego Kaurismakiego. Dla porządku podam jeszcze, że jesienią Gutek planuje wprowadzić do kina także filmy: „Fantastyczna kobieta” (Una Mujer Fantastica) – 15 września oraz rodzime „Serce miłości”13 października. Przechodzę jednak do wydarzeń w kalendarzu Gutek Film, który postawił zdecydowanie na gorące nazwiska.

29 grudnia w polskich kinach pojawi się tegoroczny zdobywca Złotej Palmy „The Square” w reżyserii Rubena Ostlunda. Przewodniczący jury w Cannes Pedro Almodóvar mówił o filmie: Fantastyczna wyobraźnia! Niesamowicie śmieszny film! Mógłbym go oglądać bez końca… The Square to kino autorskie, przewrotne, błyskotliwe, niedające się w żaden sposób zaszufladkować. Tadeusz Sobolewski na łamach „Gazety Wyborczej” pisał, że wybitny film Östlunda to kino nieludzko śmieszne i okrutnie autoironiczne. Satyrę szwedzkiego reżysera mógłby podpisać sam Buñuel. W rolach głównych wystąpili między innymi Dominic West, Elisabeth Moss i Claes Bang.

Kolejne ważne filmy pojawią się już w 2018 roku. Najpierw zobaczymy „Happy End”, którego premiera wyznaczona została na 19 stycznia. To najnowszy film Michaela Haneke. I jak zachęca dystrybutor: Kilka dramatycznych dni z życia bogatej europejskiej rodziny, mieszkającej w Calais. Kilka dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety, stawiając bohaterów w obliczu katastrofy. Kilka dni, które zakończą się… happy endem? W głównej roli występuje Isabelle Huppert.

Na 9 lutego zapowiadana jest premiera filmu „W ułamku sekundy” w reżyserii Fatiha Akina, który dotyka bardzo aktualnej kwestii życia w świecie zagrożonym przez terroryzm. W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina w trakcie żałoby próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała. Grająca w filmie główną rolę Diane Kruger na festiwalu w Cannes otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

2 marca pojawi się “You Were Never Really Here” w reżyserii Lynne Ramsay, a 23 marca „120 uderzeń serca” i są to jak na razie ostatnie z zapowiadanych premier Gutek Film. Firma ta ma też wśród swoich zakupów film Kornela Mundruczo „Księżyc Jowisza”. Za to wcześniej podano, że „Podwójny kochanek” pojawi się w polskich kinach już pod koniec sierpnia tego roku.

Oczywiście na daty premier należy wziąć sporą poprawkę. Wiele się jeszcze może zmienić w tej kwestii. Wszystkie canneńskie zakupy Gutka zostaną pokazane na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty.