środa, 14 czerwca 2017

Camerimage ponownie w Łodzi? Są pomysły


Jak informuje Radio Łódź Marek Żydowicz nie wyklucza możliwości powrotu festiwalu Camerimage do Łodzi. I składa miastu odpowiednią propozycję.

Jak pisze radiolodzy.pl, aby Camerimage powróciło do Łodzi: Warunkiem miałby być powrót do koncepcji budowy centrum festiwalowego-kongresowego według projektu Franka Gehry'ego. Według Marka Żydowicza taki projekt miałby także szczególne znaczenie w staraniach Łodzi o organizację Expo 2022. - Wykorzystanie brandu Frank Gehry może tylko pomóc w uzyskaniu tytułu. To przecież jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, którego rodzina pochodziła z Łodzi - mówi dyrektor festiwalu.

Żydowicz chce rozmawiać o tym z zarówno z władzami Łodzi, jak i z przedstawicielami rządu. - Możemy wrócić do rozmów o Camerimage. To nie jest wykluczone. Moim zdaniem to powinno się odbyć tak, że odwieszona zostaje likwidacja spółki, która teraz jest spółką miejską. Powinien pojawić się udziałowiec w postaci skarbu państwa. Pieniądze państwowe sprawią, że to rząd zadecyduje o składzie władz tej spółki i sposobie realizacji tego przedsięwzięcia - dodaje Żydowicz. Projekt "Camerimage Łódź Center" zakłada budowę centrum kongresowo-festiwalowego na terenie Nowego Centrum Łodzi. Miejsce wykorzystywane byłoby do organizacji dużych festiwal, imprez branżowych, edukacyjnych. Dysponowałoby także przestrzenią wystawienniczą.

Po raz ostatni festiwal Camerimage odbył się w Łodzi w 2009 roku. Obecnie impreza odbywa się w Bydgoszczy, ale w tym roku kończy się trzyletnia umowa festiwalu w miastem.

W Łodzi odbywa się od zeszłego roku inny międzynarodowy festiwal, firmowany przez Jana A.P. Kaczmarka Transatalntyk.