piątek, 9 czerwca 2017

Kino Pionier docenione w Sopocie


W Sopocie dobiegło końca 43. Forum Wokół Kina, doroczne spotkanie skupiające właścicieli kin, dystrybutorów, producentów sprzętu kinowego i przedstawicieli środowiska wspierających kiniarzy w ich działalności. Na koniec tego wydarzenia przyznano nagrody dla dystrybutorów i kin niezależnych. Jedną z nagród otrzymał szczeciński Pionier.

Forum Wokół Kina odbywa się dwa razy w roku, w okresie lata i zimy. W trakcie trzydniowego wydarzenia dystrybutorzy prezentują swoją najnowszą ofertę filmową, goście oglądają ich przedpremierowe propozycje, wystawcy zachęcają do kupowania ich sprzętu lub innych atrybutów kinowych, jak na przykład maszyn do popcornu czy innych słodkości. Na Forum przybywają przedstawiciele mniejszych i większych ośrodków kinowych i niemal wszyscy dystrybutorzy. Odbywają się panele i warsztaty, dla kiniarzy chętnych rozwinąć swoją działalność.

Podczas 43 edycji Forum Wokół Kina przedpremierowo obejrzano kilkanaście filmów, w tym bardzo oczekiwaną „Voltę” Juliusza Machulskiego, nowego „Króla Artura”, udany polski debiut „Atak paniki”, kilka komedii zagranicznych, film dokumentalny o kotach z Istambułu oraz kilka innych nadchodzących produkcji. Dystrybutorzy pochwalili się swoimi zakupami i już wiadomo, że w Polsce pojawią się wkrótce m.in. zdobywca Złotej Palmy w Cannes oraz wiele innych cenionych na świecie filmów.

Finałem letniej odsłony Forum Wokół Kina były nagrody przyznawane dystrybutorom oraz przedstawicielom niezależnych kina (nie multipleksów) za frekwencję. Doceniono m.in. „Łotra 1”, „Epokę lodowcową: Mocne uderzenie”, „Legion samobójców” oraz „Faceta na miarę”. Za najlepszy wynik frekwencyjny na tym ostatnim filmie, wśród kin niezależnych, doceniono szczecińskie kino Pionier.

Oto pełna lista nagrodzonych na 43. Forum Wokół Kina:

•    dystrybutor filmu zagranicznego z najlepszym otwarciem oraz kino niezależne z najlepszym wynikiem Box Office w tej kategorii – Disney (Łotr 1. Gwiezdne wojny historie) i Kino Forum w Bolesławcu;

•    dystrybutor najlepszego pod względem frekwencji zagranicznego filmu animowanego oraz kino niezależne z najlepszym wynikiem dla tego filmu w tej samej kategorii – Imperial Cinepix (Epoka Lodowcowa: mocne uderzenie) i Kino Wybrzeże w Kołobrzegu;

•    dystrybutor najlepszego pod względem frekwencji zagranicznego filmu o superbohaterach oraz kino niezależne z najlepszym wynikiem dla tego filmu w tej samej kategorii – Warner Bros. (Legion samobójców) i Kino Jantar w Ostrołęce;

•    dystrybutor najlepszej pod względem frekwencji zagranicznej ekranizacji książki oraz kino
z najlepszym wynikiem dla tego filmu w tej samej kategorii – UIP (Inferno) i Kino Millenium w Tarnowie;

•    dystrybutor najlepszej pod względem frekwencji produkcji europejskiej oraz kino z najlepszym wynikiem dla tego filmu w tej samej kategorii – Kino Świat (Facet na miarę) i Kino Pionier w Szczecinie.

44. Forum Wokół Kina odbędzie się w dniach 12-14 grudnia w Gdyni.