niedziela, 25 czerwca 2017

Wielkie pieniądze dla złego filmu


[BOX OFFICE] 196,2 miliony dolarów przyniosła dystrybucja filmu „Transformers: Ostatni rycerz” na rynkach międzynarodowych. W USA film zanotował najgorszy start w historii tej serii.

„Transformers: Ostatni rycerz” w USA przyniósł 45,3 miliony dolarów z pierwszego trzydniowego weekendu wyświetlania (69 milionów w weekend czterodniowy), co jest najgorszym osiągnięciem tej serii na domowym rynku kinowym. Budżet filmu szacowany jest na 217 milionów dolarów i byłaby to zła wiadomość, gdyby nie wieści z rynków zagranicznych. W weekend wpływy stamtąd wyniosły 196,2 mln dolarów, z czego 123,4 mln dolarów z samych Chin (znajdująca się na drugim miejscu Korea Południowa to 13 mln dolarów). Globalnie więc pierwszy weekend filmu w kinach zamknie się w kwocie 265,3 mln dolarów. Producenci mogą być zadowoleni, ale poczekajmy na rozwój wypadków w kolejnych dniach i tygodniach. Czy jak to było w przypadku „Wieku zagłady” i ten odcinek przyniesie miliard dolarów wpływów z kin całego świata? Byłby to dowód na to, jak łatwo jest dziś wcisnąć widzom beznadziejny i wtórny towar i dobrze na tym zarobić.

Filmu oczywiście nie lubią krytycy, którzy w zdecydowanej większości dają mu złe oceny (15 procent pozytywnych opinii na Rotten Tomatoes). 57 procent widzów w USA to mężczyźni, a 51 procent kupujących bilety ma ponad 25 lat. Michael Bay podobno żegna się z serią, ale ta będzie dalej realizowana. Kolejny film wejść ma do kin 8 czerwca 2018 roku, a jego reżyserią zajmie się Travis Knight.

Świętują sukces twórcy filmu „Wonder Woman”, który w kinach na całym świecie przyniósł już 652,9 mln dolarów i jest to największy w historii przebój kasowy wyreżyserowany przez kobietę. W USA wpływy wyniosły 318,3 mln dolarów – bardzo zasłużony sukces.

„Auta 3” w USA zbliżają się do 100 mln dolarów wpływów. I jeszcze o dwóch premierach. Nowa produkcja Judda Apatowa zatytułowana „The Big Sick” przyniosła 435 tysięcy dolarów. W kinach w USA zadebiutował też film Sofii Coppoli „The Beguiled”, który przyniósł 240 tysięcy dolarów.

Generalnie wpływy w ten weekend w USA były o 25 procent mniejsze, od tych dokładnie sprzed roku.