sobota, 27 maja 2017

Europejscy kiniarze kontra Netflix


Festiwal w Cannes dobiega końca, ale na nowo rozgorzał konflikt pomiędzy Netflixem, a kiniarzami stojącymi po stronie tradycyjnego modelu dystrybucji filmowej.

Na początku festiwalu Cannes, francuski rynek kinowy oraz między innymi Pedro Almodovar wyrazili swoje niezadowolenie z powodu ograniczenia możliwości pokazywania w kinach dwóch filmów Netflixa biorących udział w Konkursie Głównym. Dziś głos zabrała International Union of Cinemas (UNIC), zrzeszająca stowarzyszenia i kluczowych operatorów kinowych z 36 krajów Unii Europejskiej.

W oświadczeniu podkreślono, że bardzo ważne jest zaprezentowanie publiczności kinowej wszystkich filmów biorących udział w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes oraz konkursów innych kluczowych festiwali filmowych.

UNIC dostrzega oczywiście jak ważną rolę odgrywają internetowe serwisy streamingowe, ale w tym modelu musi się według nich znaleźć także miejsce dla tradycyjnej kinowej dystrybucji. W świecie, gdzie dobra kulturalne są konsumowane w zawrotnym tempie i często w samotności, wspólne oglądanie filmu na dużym ekranie nadal jest ważne dla poczucia tożsamości i wspólnoty. Kino to miejsce, gdzie ciągle pojawiają się ważne trendy kulturowe i społeczne – czytamy w oświadczeniu UNIC. Organizacja ta namawia do opracowania wspólne przyszłościowej polityki dotyczącej selekcji festiwalowej.